IX. SEYİRCİ ÖDÜLLERİ

Direklerarası Seyircileri’ nin oluşturduğu “Halk Jürisi” üyeleri, 2008-2009 Tiyatro Sezonunda İstanbul’da (167), Ankara’da (24), İzmir’de (15),  Bursa’da (6), Kocaeli’de (8), Eskişehir’de (5), Samsun’da (3), Adana’da (6), Erzurum’da (3), ve Trabzon’da (4), Diyarbakır’da (3), Konya’da (1), Sivas’ta (3),Van’da (3) sahneye koyulan oyunları seyrederek, Performans  ve Tasarım kategorilerinde başarılı olarak değerlendirdiği Oyunlar, Oyuncular ve Tiyatrolar:

İSTANBUL

Prodüksiyon: Kırmızı Pazartesi, İBB Şehir Tiyatroları

Yönetmen:  Nesrin Kazankaya, Rahat yaşamaya övgü, Tiyatro Pera

Oyun Yazarı:  Kemal Gökhan Gürses, Histanbul, Garajistanbulpro

Erkek Oyuncu:  Hüseyin Avni Danyal, Letafet, Tiyatro Cef

 

Kadın Oyuncu:  Defne Halman, Victoria – Zafer, Kent Oyuncuları

 

Yardımcı Erkek Oyuncu:  Gökçer Genç, Nehrin Solgun Yüzü, Tiyatro Stüdyosu

 

Yardımcı Kadın Oyuncu:  Sevinç Erbulak, İstanbul Efendisi, İBB Şehir Tiyatroları

Canlandırmada Bütünlük (Ensemble): Ne dersin Azizim, İstanbul Devlet Tiyatrosu

Küçük Salon Erkek Oyuncu: Hakan Pişkin ve Ümit Çırak, Ada ,Ti Performans

Küçük Salon Kadın Oyuncu:  Bengi Heval Öz, Temp Odyssey – Küçük Genny Efsanesi, Tiyatro Z

Komedi Erkek Oyuncu:  Ufuk Özkan, Şahane Düğün, Asuman Dabak Tiyatrosu

Komedi Kadın Oyuncu:   Fulden Akyürek, Üvey Karım, Abdullah Şahin Halk Tiyatrosu

Komedi Toplu Canlandırma (Komedi Ensemble):  Denizaltında Altı Tahammülfersa, İstanbul Kraliyet Tiyatrosu

Sahne Tasarımı:  Duygu Sağıroğlu, Maskeliler, İBB Şehir Tiyatroları

Kostüm Tasarımı:  Başak Özdoğan, Cimri, Kent Oyuncuları

Işık Tasarımı:  Kemal Yiğitcan, Kırmızı Pazartesi, İBB Şehir Tiyatroları

Efekt Tasarımı, Erdal Tok, Yağmurcu, Bakırköy Belediyesi Tiyatrosu

Özgün Tiyatro Müziği: Tolga Çebi, Testosteron, Oyun Atölyesi

Koreografi:  Selçuk Borak, Kabare, İBB Şehir Tiyatroları

Tek Kişilik Prodüksiyon:   Tuğba Özkul,  Sessiz Duruş,  Damla Hacaloğlu Projesi

Yenilikçi Tiyatro:    İstanbulimpro – Ne Ala Temaşa

Sürekli Mükemmeliyet:

Nevra Serezli ve Cihan Üna

Özgün Yeni Oyun:                                

Aslıhan Evrensel, 100, Stüdyo

Ebru Uluçınar, Şerli Mahalle, Oyunhane

Oyun Deposu, Çirkin İnsan Yavrusu,

Kerem Yılmazer “Genç Yetenek” Teşvik Ödülleri (İstanbul)

Deniz Celiloğlu, Salvodore Dali, Akbank Sanat Tiyatrosu

Arzu Doğan, Çıkmaz Sokak, Bakırköy Sanat Merkezi

Aylin Kontante, Şah Mat, DURU İmpro

Çağlar Çorumlu, İstanbul Efendisi, İBB Şehir Tiyatroları

Beste  Bereket, Sürmanşet, İstanbul Halk Tiyatrosu

Ömer Gecü, Mustafam Kemalim, Müjdat Gezen Tiyatrosu

Derya Karadaş, Tayyibin Sinirli Lambası, Müjdat Gezen Tiyatrosu

Diren Polatoğulları, Damdaki Kemancı, Müjdat Gezen Tiyatrosu

Nilay Duru, Damdaki Kemancı, Müjdat Gezen Tiyatrosu

Merve Aysal, Damdaki Kemancı, Müjdat Gezen Tiyatrosu

Merve Anlağan, Damdaki Kemancı, Müjdat Gezen Tiyatrosu

Kubilay Yılmaz, Bir Tavsiye Mektubu, Oyuncu Tayfası

Özlem Çiçek, Yer Demir gök bakır, Özel Tiyatro

Mine Altın, Theodora-Tiyatro merdiven, Tiyatro Merdiven

“Tiyatroya Bir Ömür” Onur Ödülü

“Usta Oyuncu”: Gönül Ülkü

Vasıf Öngören Özel Ödülü:    

İstanbul Değişim Atölyesi – Zengin Mutfağı
Asaf Çiğiltepe Özel Ödülü:     
Su Gösteri Sanatları Sahnesi – Sakıncalı Piyade

 Özel Ödüller

Açık Radyo– Gülhan Kadim Sertdemir’in  Kuranderde Kalanlar Programı ile

tiyatro severlere ulaşma çabaları için.

Kerem Yılmaz – Oyuncu Tayfası – Genç Sahne Tiyatro Günleri ile genç tiyatrocuları teşvik ve bir araya getirmesi nedeniyle.

Emine Güngör  İBB Şehir Tiyatroları – 1. Lions Tiyatro Ödüllerinden bu güne dokuz yıldır

basın ve halkla ilişkiler sorumlusu olarak  İlgi ve Desteğini esirgemeyen Emine Güngör’e

Tiyatro Seyircileri olarak teşekkürlerimizi sunuyoruz.

ÇIRAĞAN PALACE KEMPINSKI – Kurum Çalışanlarının motivasyonunu Tiyatro çalışmaları ile sağlamak amacıyla Dr. Bülent Öner yönetmenliğinde Kanlı Nigar oyunu ile seyirciye sunulması nedeniyle.

Metin Zakoğlu – Tiyatroda Mekan Deneyleri Projesi.

  1. Mekan – HASTANEDE TİYATRO

Anadolu Sağlık Merkezi – Anadolu Sağlık Merkezinin Kültür ve Sanata verdiği önem ve destek programları  içinde Türkiye’de ilk defa ”hastanede tiyatro” olgusunu gerçekleştirerek hasta, hasta yakınları ile hastane çalışanları ve çevre tiyatro severlere hastane tiyatro sahnesinde düzenli oyunlar sergilemeleri, tiyatro seyircileri  olarak övgüye değer görülmüştür

Tiyatro Basın ve Halkla İlişkiler ve Tiyatro Yöneticileri (program bilgi akışındaki duyarlılıklarına teşekkürlerimizle)

Hamdi Gültekin, İBB Şehir Tiyatroları Üsküdar Kerem Yılmazer – Tiyatrosu Müdürü

İZMİR

Yönetmen:  Hayrettin Filiz, SACCO ve VANZETTİ,  BTA

Erkek Oyuncu: Barış Açıkgöz,  SACCO ve VANZETTİ,  BTA

Kadın Oyuncu: Sevcan YAMAN, Misery Öldü, Oyun Kutusu

Ensemble :DEÜ – GSF Deneme Topluluğu, Lorca’nın Kadınları

Komedi Ensemble:  Bir Daha Çal Sam,  İzmir DT

Sahne Tasarımı: Ayten Öğütçü, Bozuk Düzen,  HAN

Kostüm Tasarımı:  Yıldız İpeklioğlu  Jean d’Arc’ın öteki ölümü

Koreografi  :  Orçun Masatçı, ”Palto” Sokak Oyunu Koreografisi, Yenikapı Tiyatrosu 

Yenilikçi Tiyatro:   Narlıdere Belediye Tiyatrosu, Tiyatroimpro, Banyo

Kerem Yılmazer “Genç Yetenek” Teşvik Ödülü (İzmir)

Cemre Özkan, SACCO ve VANZETTİ,  BTA

BURSA

Prodüksiyon:  Deli İbrahim, Bursa BB Şehir Tiyatrosu

Erkek Oyuncu:   Emrah Burak Gürbüz, Fareler ve İnsanlar, Bursa Ekim Sanat Atölyesi

Kadın Oyuncu:  Arzu Tan Bayraktutan ve Ayşegül Günay Demir, Asiye Nasıl Kurtulur, Bursa  Devlet Tiyatrosu

Sahne Tasarımı: Işın Mumcu,  Çok Orijinal bir oyun

Kostüm Tasarımı: Funda Cebi, Deli İbrahim

Kerem Yılmazer “Genç Yetenek” Teşvik Ödülü (Bursa)
Zafer Altun, Bursa DT

ESKİŞEHİR

Eskişehir BB Şehir Tiyatroları – Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği ile Tiyatro Günleri ile genç tiyatrocuları bir araya getirerek Eskişehir Seyircisine sağladıkları seyir olanağı nedeniyle.

KOCAELİ

Prodüksiyon:  Kocaeli BB Şehir Tiyatrosu, Irk Bitig

Uyarlama: Minister Mr. Nebojsa Bradic, Derviş ve Ölüm, Kocaeli BB Şehir Tiyatrosu

Erkek Oyuncu:  S. Taylan Ertuğrul, O Güzelim Kaymaklı Dondurma,  Kocaeli BB Şehir Tiyatrosu

Kadın Oyuncu:  Betül Çobanoğlu,  Çatışmalar ,  Kocaeli BB Şehir Tiyatrosu

ANKARA

Prodüksiyon:  Genç Osman, Ankara Devlet Tiyatrosu

Yönetmen:  Şakir Gürzumar, Genç Osman, Ankara Devlet Tiyatrosu

Oyun Yazarı:  Serdar Doğan,  Yangın Yeri Maraş, Canlar Tiyatrosu

Erkek Oyuncu:  Erdinç Gülener, İhanet, Ankara Devlet Tiyatrosu

Kadın Oyuncu:   Ebru Saçar, Ölüm ve Kız, Ankara Sanat Tiyatrosu ve  Berna Konur, Suçlu Yürekler, Ankara Devlet Tiyatrosu

Yardımcı Erkek Oyuncu: Akın Erozan ve Tolga Tuncer, Genç Osman, Ankara DT

Yardımcı Kadın Oyuncu:  Rengin Samurçay,   Galile’nin Yaşamı, Ankara Devlet Tiyatrosu

Canlandırmada Bütünlük (Ensemble):   Eşik,  Ankara Devlet Tiyatrosu

Küçük Salon Erkek Oyuncu:  Fatih Al,  Korkuyu Beklerken, Öteki Tiyatro

Komedi Erkek Oyuncu:   Bülent Yıldıran ve Kutlay Akbal, Deliler Boşandı, Ank. Ekin Tiyatrosu

Komedi Kadın  Oyuncu:  Cavidan Polatkan, Deliler Boşandı, Ank. Ekin Tiyatrosu

Komedi Toplu Canlandırma (Komedi Ensemble):  Ajan, Antik Tiyatro

Sahne Tasarımı:   Güven Öktem,   Aç Sınıfın Laneti, Ankara Devlet Tiyatrosu

Kostüm Tasarımı:  Nalan Türkoğlu, Galile’nin Yaşamı, Ankara Devlet Tiyatrosu

Işık Tasarımı:   Zeynel Işık, Kontrabas, Ankara Devlet Tiyatrosu

Özgün Tiyatro Müziği:  Nedim Yıldız, Eşik, Ankara Devlet Tiyatrosu

Efekt Tasarımı:  Mehmet Kızılgül,  Ölüm ve Kız, Ankara Sanat Tiyatrosu

Koreografi:  İhsan Bengier,  Galile’nin Yaşamı,  Ankara Devlet Tiyatrosu

Tek Kişilik Prodüksiyon:   Ziver Armağan AçılAlemin En Güzel Hikayesi

Belgesel Oyun:   Her Yönüyle Atatürk,   Ankara Sanat Tiyatrosu
Müzikal:  Gülriz Sururi- Fosforlu Cevriye,  Ankara Devlet Tiyatrosu
Kerem Yılmazer “Genç Yetenek” Teşvik Ödülleri (Ankara)
Anıl Kır, Töre, Ankara Sanat Tiyatrosu 

Eda Toktay,   Sarıpınar 1914, Çağdaş Sanat Merkezi

Kardelen Yılmaz,   Sarıpınar 1914, Çağdaş Sanat Merkezi

Başak Akbay,   Aç Sınıfın Laneti, Ankara Devlet Tiyatrosu

Feray Darıcı,  Fosforlu Cevriye, Ankara Devlet Tiyatrosu

“Tiyatroya Bir Ömür” Onur Ödülü

 Usta Oyucu:   Maral Üner

 Özel Ödüller

Kanal B, Başkent Üniversitesi Tv Kanalında Murat Atak’ın hazırlayıp sunduğu ATÖLYE Programının Tiyatro yoğun içeriği nedeniyle,

Cumhuriyet Gazetesi, Ankara Eki – Kültür ve Sanat içerikli yoğun yayınları nedeniyle,

FOX TV, Kültür ve Sanat içerikli yoğun yayınları nedeniyle

MAG Medya, Kültür ve Sanat içerikli yoğun yayınları nedeniyle

ERZURUM

Prodüksiyon:  Erzurum Devlet Tiyatrosu, Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

Yönetmen:  Hakan Alkan, Giordano Bruno,  Atatürk Üniv.  G. S. Fak. Deneme Sahnesi

Erkek Oyuncu:  İrfan Kılınç, İki Efendinin Uşağı, Erzurum Devlet Tiyatrosu

Kadın Oyuncu: Eylem Yıldız, İki Efendinin Uşağı, Erzurum Devlet Tiyatrosu

Ensemble:  Giordano Bruno, Atatürk Üniv.  G. S. Fak. Deneme Sahnesi

Sahne Tasarımı: Hakan DÜNDAR,  İki Efendinin Uşağı, Erzurum Devlet Tiyatrosu

Kostüm Tasarımı:  Medine Yavuz, Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Erzurum Devlet Tiyatrosu

Tiyatro Müziği:  Orhan Kaplan,  Giordano Bruno, Atatürk Üniv.  G. S. Fak. Deneme Sahnesi

TRABZON

Prodüksiyon:  Trabzon Devlet Tiyatrosu, Rumuz Goncagül

Erkek Oyuncu:  Fatih Topçuoğlu, Rumuz Goncagül, Trabzon Devlet Tiyatrosu

Kadın Oyuncu:  Sinem Şahin,  Rumuz Goncagül, Trabzon Devlet Tiyatrosu

Yardımcı Erkek: Kadri Özcan, Doğal Zehir, Trabzon Devlet Tiyatrosu

Ensemble: Doğal Zehir, Trabzon Devlet Tiyatrosu

Sahne Tasarımı:Hakan Dündar, Troyalı Kadınlar,Trabzon Devlet Tiyatrosu

Kostüm Tasarımı: Gül Emre, Troyalı Kadınlar, Trabzon Devlet Tiyatrosu

Koreografi:  Meltem Yorulmaz, Rumuz Goncagül, Trabzon Devlet Tiyatrosu

Özel Ödül

Trabzon Şehir  Tiyatrosu – Kadınlık Sanatı Projesi

Özlem Şahin ve Mesut Yüce – Trabzon’da Tiyatro için yaptıkları kalıcı katkıları nedeniyle

ADANA

Prodüksiyon:  Adana Devlet Tiyatrosu, 6. Koğuş

Yönetmen:  Kemal Kocatürk, Barış, Adana Devlet Tiyatrosu

Erkek Oyuncu:  Devrim Evin, 6. Koğuş, Adana Devlet Tiyatrosu

Kadın Oyuncu:  Ahenk Demir,  Ziyaretçi, Adana Devlet Tiyatrosu

Yardımcı Erkek Oyuncu:  Murat Özben, 6. Koğuş, Ankara Devlet Tiyatrosu

Sahne Tasarımı: Şirin Dağtekin, Barış, Adana Devlet Tiyatrosu

Işık Tasarımı:  H.İbrahim Karahan,  Ziyaretçi, Adana Devlet Tiyatrosu

SAMSUN
Oyun Yazarı:  Murat Can Kibiroğlu, İnsan Dükkanı, Samsun Düşevi oyuncuları

Erkek Oyuncu:  Cüneyt Gürbüz, Diriliş, Samsun Sanat Tiyatrosu

Yardımcı Erkek Oyuncu:  Seçkin Bıldırcın, İnsan Dükkanı, Samsun Düşevi oyuncuları

Canlandırmada Bütünlük (Ensemble):  Diriliş, Samsun Sanat Tiyatrosu

Sahne Tasarımı: Ersoy Çelikpazu,  İnsan Dükkanı, Samsun Düşevi oyuncuları

Koreografi:  İhsan Bengier,  Diriliş, Samsun Sanat Tiyatrosu

Kerem Yılmazer “Genç Yetenek” Teşvik Ödülü (Samsun)
Cem Uyan,   İnsan Dükkanı, Samsun Düşevioyuncuları

DİYARBAKIR

Özel Ödül

Diyarbakır Devlet Tiyatrosu – 20  yıldan beri Diyarbakır’lı tiyatro severlere kaliteli oyunlar sunması nedeniyle.

Diyarbakır Şehir Tiyatrosu – Liselerarası Tiyatro Şenliği ile genç tiyatrocuları teşvik ve tiyatro severleri bir araya getirmeleri nedeniyle.

KONYA

Özel Ödül

Konya Devlet Tiyatrosu – Türkçe Tiyatro Yapan Ülkelerin Tiyatrolarını Festival çerçevesinde Türk Seyircisinin seyir yelpazesinin genişlemesine katkıda bulunmaları nedeniyle.

SİVAS

Prodüksiyon:  Sivas Devlet Tiyatrosu, Hayvan Çiftliği

Yönetmen:  Barış Erdenk, Hayvan Çiftliği, Sivas Devlet Tiyatrosu

Canlandırmada Bütünlük (Ensemble):  Hayvan Çiftliği, Sivas Devlet Tiyatrosu

Koreografi: :  Sibel Erdenk, Hayvan Çiftliği, Sivas Devlet Tiyatrosu

VAN

Prodüksiyon:  Van ve Ankara  Devlet Tiyatroları ortak yapımı, Ayyar Hamza

Erkek Oyuncu:  Cem Zeynel Kılıç, Çılgın Dünya, Van Devlet Tiyatrosu

Kadın Oyuncu:  Ebru Evren,  Çılgın Dünya, Van Devlet Tiyatrosu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir