VIII. SEYİRCİ ÖDÜLLERİ

 

Direklerarası “Halk Jürisi” üyelerinin, 2007-2008 Tiyatro Sezonunda İstanbul’da (119), Ankara’da (34), İzmir’de (12),  Bursa’da (7), Kocaeli’de (5), Eskişehir’de (7), Antalya’da (5), Samsun’da (2), Adana’da (3), Erzurum’da (2), ve Trabzon’da (4) sahneye koyulan oyunları seyrederek, Performans  ve Tasarım kategorilerinde başarılı olarak değerlendirdiği Oyunlar, Oyuncular ve Tiyatrolar:

Tiyatro Hayatımıza, Kurum ve Oyuncu olarak devamlı katkı sağlayabilmek amacıyla hem sahnede hem de tiyatro örgütleri içinde çaba ve çalışmalarını büyük bir özveriyle sürdürmüş olan HADİ ÇAMAN’a sevgilerimizi ve şükranlarımızı iletiyoruz.

 

İSTANBUL

Prodüksiyon:  İstanbul Devlet Tiyatrosu, Savaş İkinci Perdede Çıkacak

Yönetmen:  Mehmet Ergen, Şeylerin Şekli, Akbank Yeni Kuşak Tiyatrosu

Oyun Yazarı:  Sermiyan Midyat, 9 Ay Son Gün, Tiyatro Oyunbozan

Erkek Oyuncu:  Mehmet Ali Kaptanlar,  Venedik Taciri, Tiyatro Pera

Kadın Oyuncu:  Songül Öden, Kadıncıklar 2007, Sadri Alışık Tiyatrosu

Yardımcı Erkek Oyuncu:  Fatih Koyunoğlu, Albay Kuş, Tiyatro Adam

Yardımcı Kadın Oyuncu:  Özlem Türkad, Bernarda Alba’nın Evi, İBB Şehir Tiyatroları

Canlandırmada Bütünlük (Ensemble):  Dalga, Don Kişot Tiyatro

Küçük Salon Erkek Oyuncu:  İlker Ayrık ve Aykut Taşkın, Uçurtmanın Kuyruğu, Müjdat Gezen Tiyatrosu

Küçük Salon Kadın Oyuncu:  Mine Tugay, Karatavuk, DOT

Komedi Erkek Oyuncu:  Bülent Şakrak, 39 Basamak, Kent Oyuncuları

Komedi Kadın Oyuncu:  Sevtap Çapan, Tekrar Çal Sam, İBB Şehir Tiyatroları

Komedi Toplu Canlandırma (Komedi Ensemble):  Oyunun Oyunu, Yasemin Yalçın Tiyatrosu

Sahne Tasarımı:  Zuhal Soy, Bana bir Picasso Gerek, Duru Tiyatro

Kostüm Tasarımı:  Canan Göknil, Bayazıt, İBB Şehir Tiyatroları

Işık Tasarımı:  Yüksel Aymaz, Oyunu Bozuyorum, 5. Sokak Tiyatrosu

Özgün Tiyatro Müziği:  Çiğdem Erken, Savaş İkinci Perdede Çıkacak, İstanbul Devlet Tiyatrosu

Koreografi:  Cihan Yöntem, 39 Basamak, Kent Oyuncuları

Yenilikçi Tiyatro:   Tiyatro Tem,  Tartüf Bey

Sürekli Mükemmeliyet:   Tomris İncer

Özgün Yeni Oyun:   Meltem Arıkan, Oyunu Bozuyorum, 5. Sokak Tiyatrosu

Belgesel Oyun: Sivas 93, Dostlar Tiyatrosu

Tek Kişilik Prodüksiyon: Fikriye ve Latife – Mustafa Kemal’i sevdim, Dilruba Saatçı, Tiyatro Maan

Kerem Yılmazer “Genç Yetenek” Teşvik Ödülleri (İstanbul)

Ece Özdikici, Dalga, Don Kişot Tiyatro

Didem Başar, Olya, Bizim Tiyatro

Enis Arıkan, Kürklü Merkür, DOT

Arda Aydın, Tekrar Çal Sam, İBB Şehir Tiyatroları

Dilek Aba, Müzikaldeki Hayalet, Tiyatro Kedi

“Tiyatroya Bir Ömür” Onur Ödülü

Usta Oyuncu: Sezai Altekin 

Vasıf Öngören Özel Ödülü

Vasıf Öngören’in Tiyatro Anlayışı çizgisinde oyun kuran kişi ve topluluklara Öngören ailesinin tespit ve takdirleri ile 2005 – 2006 sezonunda ödüle değer görülen:

Vasıf Öngören Özel Ödülü:  Tiyatro OYUNBAZ
ASAF ÇİĞİLTEPE  Tiyatroda “Toplumsal Sorumluluk Çizgisi”
Asaf Çiğiltepe Özel Ödülü:    Semaver Kumpanya

Özel Ödüller

Cumhuriyet Gazetesi, Kütür Sanat sayfalarında Tiyatroya verdiği önem nedeniyle,

İsmail Can Törtop, “Tiyatro Dünyası” internet sitesi ile yaptığı nitelikli yayın nedeniyle,

Garaj İstanbul,  Tiyatro Programları ile ilgili hazırladıkları Program Broşürleri nedeniyle.

Tiyatro Basın ve Halkla İlişkiler ve Tiyatro Yöneticileri

(program bilgi akışındaki duyarlılıklarına teşekkürlerimizle)

Aysa Prodüksiyon, Cem Eroğlu

Duru Tiyatro, Nur Çağatay

Müjdat Gezen Tiyatrosu, İclal Osmanalemdaroğlu

İZMİR

Yönetmen:  Serdar Saatman, Phaedra’nın Aşkı, Tiyatro Oyunkutusu

Erkek Oyuncu:  Yarkın Ünsal, Phaedra’nın Aşkı, Tiyatro Oyunkutusu

Kadın Oyuncu:  Neriman Ahu Gönül, Kocasının Karısı, İzmir Han Tiyatrosu

Canlandırmada Bütünlük (Ensemble):  Misafir, İzmir Devlet Tiyatrosu

BURSA

Yönetmen:  Mehmet Gökçer, Bu Can Benim Kime Ne?, Bursa  Devlet Tiyatrosu

Erkek Oyuncu:   Murat Karasu, Aldatma, Bursa Nilüfer Belediyesi Şehir Tiyatrosu

Kadın Oyuncu:  Betül F. Gökçer, Bu Can Benim Kime Ne?, Bursa  Devlet Tiyatrosu

Özel Ödül

Tek Kişilik Prodüksiyon: Levent Aras, Ölümü Ardında Gezdirenler

Bursa Devlet Tiyatrosu – 50 yıldan beri Bursa’lı tiyatro severlere kaliteli oyunlar sunması nedeniyle,

ESKİŞEHİR

Yönetmen:  Enis Yıldız, V. Frank, Tiyatro Anadolu

Erkek Oyuncu:  Ümit Aydoğdu, V. Frank, Tiyatro Anadolu

Kadın Oyuncu:  Başak Boran Oksal, Kantocu, Eskişehir BB Şehir Tiyatroları

KOCAELİ

Prodüksiyon:  Kocaeli BB Şehir Tiyatrosu, İki Efendinin Uşağı

Yönetmen:  A. Nejat Birecik, Rita,  Kocaeli BB Şehir Tiyatrosu

Erkek Oyuncu:  Ufuk Aşar, Rita,  Kocaeli BB Şehir Tiyatrosu

Kadın Oyuncu:  Funda İlhan, Rita,  Kocaeli BB Şehir Tiyatrosu

ANTALYA

Prodüksiyon: Antalya Emniyet Müdürlüğü Polis Tiyatrosu, Yarınlara Geç Kalmadık

Yönetmen:  Prof. Dr. Nurhan Karadağ, Düğün Evi, Oyun Evi, Antalya Büyükşehir Şehir Tiyatrosu

Erkek Oyuncu:  Reha Özcan, Gergedan, Antalya  Devlet Tiyatrosu

Canlandırmada Bütünlük (Ensemble):  Düğün Evi, Oyun Evi, Antalya Büyükşehir Şehir Tiyatrosu

Kerem Yılmazer “Genç Yetenek” Teşvik Ödülü (Antalya)

Özge Özgür, Antalya BB Şehir Tiyatrosu

ANKARA

Prodüksiyon:  Ankara Devlet Tiyatrosu, Aşk-ı Memnu

Yönetmen:  Mehmet Atay, Aşk-ı Memnu, Ankara Devlet Tiyatrosu

Oyun Yazarı:  Tuncer Cücenoğlu, Çığ, Ankara Devlet Tiyatrosu

Erkek Oyuncu:  Bahadır Tokmak,  Kutulaştırma, Çankaya Belediye Tiyatrosu

Kadın Oyuncu:  Devrim Yakut, Tek Kişilik Şehir, Ankara Devlet Tiyatrosu

Yardımcı Erkek Oyuncu:  Uğur Keleş, Rembetiko, Ankara Devlet Tiyatrosu

Yardımcı Kadın Oyuncu:  Meliha Savaş, Zorunlu Hedefler, Ankara  Devlet Tiyatrosu

Canlandırmada Bütünlük (Ensemble):  Kayıplar, Ankara Devlet Tiyatrosu

Küçük Salon Erkek Oyuncu:  Eray Eserol, Japon Kuklası, Ankara Devlet Tiyatrosu

Küçük Salon Kadın Oyuncu:  Serpil Gül, Japon Kuklası, Ankara Devlet Tiyatrosu

Komedi Toplu Canlandırma (Komedi Ensemble):  Bir Mahalle ki, Ankara Devlet Tiyatrosu

Sahne Tasarımı:  Murat Gülmez, Çığ, Ankara Devlet Tiyatrosu

Kostüm Tasarımı:  Sevgi Türkay, Aşk-ı Memnu, Ankara Devlet Tiyatrosu

Işık Tasarımı:  Şükrü Kırımoğlu, Tek Kişilik Şehir, Ankara Devlet Tiyatrosu

Koreografi:  Deniz Gebeshuber, Renbetiko, Ankara Devlet Tiyatrosu

Yenilikçi Tiyatro:   Denizden Gelen Kadın,  Yeraltı  Tiyatro

Kerem Yılmazer “Genç Yetenek” Teşvik Ödülleri (Ankara)
Sanlı Baykent, Köşebaşı.Ankara DT

Yasin Yürekli, 403. Kilometre, Özgür Sahne

Efe Çetinel, Kayıplar, Ankara DT

Deniz Gökçe Kayhan, Aşk-ı Memnu, Ankara DT

Özel Ödüller

Nurettin Odabaşı,  Tiyatro Sahnelerinde bir ömür

Prof Dr. Nurhan Karadağ, Geleneksel Türk Tiyatrosu çalışmaları nedeniyle,

Kanal B, Başkent Üniversitesi Tv Kanalı olarak Tiyatroya verdiği önem sonucu yayınlanan Tiyatro Programları nedeniyle,

Haluk Yüce ve Murat Karahüseyinoğlu, Hayal Oyunları çalışmaları nedeniyle,

Van  Devlet Tiyatrosu – 10 yıldan beri Van’lı  tiyatro severlere kaliteli oyunlar sunması nedeniyle,

Sivas Devlet Tiyatrosu – 10 yıldan beri  Sivas’lı  tiyatro severlere kaliteli oyunlar sunması nedeniyle,

Konya Devlet Tiyatrosu – 10 yıldan beri Konya’lı tiyatro severlere kaliteli oyunlar sunması nedeniyle,

ERZURUM

Prodüksiyon:  Erzurum Devlet Tiyatrosu, Kafkas Tebeşir Dairesi

Yönetmen:  Barış Erdenk, Kafkas Tebeşir Dairesi, Erzurum Devlet Tiyatrosu

Erkek Oyuncu:  Burak Altay, Tehlikeli Saplantı, Erzurum Devlet Tiyatrosu

Kadın Oyuncu:  Bahar Başar, Kafkas Tebeşir Dairesi, Erzurum Devlet Tiyatrosu

Sahne Tasarımı:  Hakan Dündar, Tehlikeli Saplantı, Erzurum Devlet Tiyatrosu

Koreografi:  Sibel Erdenk, Kafkas Tebeşir Dairesi, Erzurum Devlet Tiyatrosu

Özel Ödül

Erzurum Devlet Tiyatrosu – 10 yıldan beri Erzurum’lu  tiyatro severlere kaliteli oyunlar sunması nedeniyle,

TRABZON

Prodüksiyon:  Trabzon Devlet Tiyatrosu, Düğün ya da davul

Yönetmen:  Volkan Özgemeç, Düğün ya da Davul, Trabzon Devlet Tiyatrosu

Erkek Oyuncu:  Halil Ayan, Düğün ya da Davul, Trabzon Devlet Tiyatrosu

Kadın Oyuncu:  Zeynep Ekin Öner, Deli Dumrul, Trabzon Devlet Tiyatrosu

Kerem Yılmazer “Genç Yetenek” Teşvik Ödülü (Trabzon)

Burçin Demiral, Zamazingo, Trabzon Şehir Tiyatrosu

Özel Ödül

Trabzon Devlet Tiyatrosu – 20 yıldan beri Trabzon’lu  tiyatro severlere kaliteli oyunlar sunarken, bu sezon “TİYATRO’YA GİTMEYEN ÇOCUK” kalmayacak projesi nedeniyle

ADANA

Yönetmen:  Serhat Nalbantoğlu, Aykırı İkili, Adana Devlet Tiyatrosu

Erkek Oyuncu:  Gökhan Doğan, Tartuffe, Adana Devlet Tiyatrosu

Kadın Oyuncu:  Demet İyigün, Derya Gülü, Adana Devlet Tiyatrosu

Kerem Yılmazer “Genç Yetenek” Teşvik Ödülü (Adana)

Çağrı Turan, Adana Devlet Tiyatrosu

SAMSUN
Prodüksiyon:  Lidert, Samsun Düşevi Tiyatrosu
Canlandırmada Bütünlük (Ensemble):  Şu Çılgın Türkler, Samsun Sanat Tiyatrosu

Kerem Yılmazer “Genç Yetenek” Teşvik Ödülü (Samsun)

Şeyma Burcu Gül, Samsun Gazi Belediye Tiyatrosu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir