XI. DİREKLERARASI SEYİRCİ ÖDÜLLERİ

Direklerarası Seyircileri’ nin oluşturduğu “Halk Jürisi” üyeleri, 2010-2011 Tiyatro Sezonunda Türkiye ve KKTC’de sahneye koyulan oyunları seyrederek, Performans  ve Tasarım kategorilerinde başarılı olarak değerlendirdiği Oyunlar, Oyuncular ve Tiyatrolar:

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ

Yönetmen:  İslam BAHÇE,  Ah Aşk Ah, Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları

Erkek Oyuncu: Murat SİRHAN, Neredesin Necati, İskele Kültür Sanat Derneği

Kadın Oyuncu: Bilen Kılıç, Neredesin Necati, İskele Kültür Sanat Derneği

Komedi Erkek: Ertaç HAZER, Ah Aşk Ah, Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları

Çocuk  Prodüksiyon: DERME Tiyatro, Mutluluğun Peşinde,

Kerem Yılmazer “Genç Yetenek” Teşvik Ödülleri (KKTC)

Hasret KOLCU, Eski Kocam, Güzelyurt Belediye Tiyatrosu

Jale DİNARLI, Eski Kocam, Güzelyurt Belediye Tiyatrosu

TÜRKİYE’ de

Vasıf Öngören Özel Ödülü

“VASIF ÖNGÖREN” in tiyatro anlayışını günümüzde yansıtan ve Öngören ailesinin kendi değerlendirmeleri sonucu önerilen oyuncu ya da topluluklara verilmektedir.         

2011 VASIF ÖNGÖREN ÖDÜLÜ
Heykeltıraş MEHMET AKSOY’un
Asaf Çiyiltepe Özel Ödülü
Asaf Çiyiltepe’nin Tiyatro anlayışını takip edenve bu ekolü sürdüren

topluluk veya kişilere dönemindeki arkadaşlarının önerisi ile verilen özel bir ödüldür..  (Bu sezon önermeyi  Eleştirmen – Yazar Sayın Hayati Asılyazıcı yaptı.)

2011 ASAF ÇİYİLTEPE ÖZEL ÖDÜLÜ                                        

Yazar, Yönetmen,  Çevirmen  YILMAZ ONAY         

Mürsel Gülmez Ödülü

İyi bir esnaf ve iyi bir tiyatrocu olarak Anadolu’da Tiyatro adına mücadele veren isimlerinden biri olan “Gönüllü” tiyatrocu, Mürsel Gülmez arkadaşları ile birlikte Bulancak Sanat Tiyatrosunu tüm engel ve baskıları göğüsleyerek çağdaş ve devrimci sanat anlayışı ile oyunlarını sahnelemek üzere kurdular.

1999 da depremzedelere yardım götürürken geçirdiği trafik kazasında aramızdan ayrıldı. Adına düzenlenen “Mürsel Gülmez Tiyatro Günleri” 12 yıldır Bulancak’ta sürüyor.

Bulancak Tiyatrosu oyuncu ve yöneticileri, Mürsel gibi “gönüllü” tiyatrocuları teşvik ve cesaretlendirmek üzere seçtikleri tiyatro adamlarını  bu platformda ödüllendiriyorlar.

2011 MÜRSEL GÜLMEZ ÖDÜLÜ

Karadeniz’de Tiyatro sanatına yaptığı katkılardan dolayı COŞKUN ÇETİNALPe verilmiştir

İSTANBUL

Direklerarası Seyircileri Jüri Özel Ödülü’ne

SEMİHA BERKSOY  OPERA VAKFI, İSMENE oyunundaki Yönetmen (Zeliha Berksoy) ile Oyuncunun (Almila Uluer Atabeyoğlu) Mükemmel ve Örnek sunumu ile ödüle değer görülmüştür.

Prodüksiyon:  Aklı Havada, Bakırköy Belediye Tiyatroları

Müzikal Prodüksiyon: Marat-Sade, İBB Şehir Tiyatroları

Yönetmen:   Ahmet LEVENDOĞLU, Vanya Dayı, Tiyatro Stüdyosu

Oyun Yazarı:  Nur Can KARA, Sen Olmak Nedir?, Tiyatro Halt,

Erkek Oyuncu: Uğur Arda AYDIN, Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi, İBB Şehir Tiyatroları

Kadın Oyuncu:  Ayça VARLIER, Leyla’nın Evi, Tiyatro Kare,

Yardımcı Erkek Oyuncu:   Ali Mert YAVUZCAN, Marat-Sade, İBB Şehir Tiyatroları

Yardımcı Kadın Oyuncu:  Selen UÇER, Cam, AYSA Prodüksiyon Tiyatrosu

Canlandırmada Bütünlük (Ensemble):  Surname 2010, İBB Şehir Tiyatroları

Küçük Salon Erkek Oyuncu:  Bartu KÜÇÜKÇAĞLAYAN, Hoop Gitti Kafa, Tiyatro KREK,

Küçük Salon Kadın Oyuncu:  Esra BEZEN BİLGİN, Önce Bir Boşluk Oldu Kalp Gidince Ama Şimdi İyi, Talimhane Tiyatrosu,

Komedi Erkek Oyuncu: Hakan BİLGİN, 3. Türden Yakın İlişkiler – Başlangıç, Espri Standartları Enstitüsü Kurumu (E.S.E.K)

Komedi Kadın Oyuncu: Nurhayat ATASOY, Şişman Domuz, Bakırköy Belediye Tiyatroları,

Komedi Toplu Canlandırma (Komedi Ensemble): Düğün, AYSA Prodüksiyon Tiyatrosu

Sahne Tasarımı: Gamze KUŞ, Alemdar, İBB Şehir Tiyatroları

Kostüm Tasarımı: Candan Seda BALABAN, Surname 2010, İBB Şehir Tiyatroları

Işık Tasarımı: Murat ÖZDEMİR, Dört Kişilik Bahçe, İBB Şehir Tiyatroları,

Özgün Tiyatro Müziği: Jehan BARBUR ve Cenk ERDOĞAN, Şems!.. Unutma!.., CEF Tiyatro

Efekt Tasarımı: Cenk TAŞKAN, Ölüleri Gömün, İstanbul Devlet Tiyatroları

Koreografi:  Banu AÇIKDENİZ  ve  Gülcan KÜÇÜK, Otobüs, Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu

Yenilikçi Tiyatro:  Güzel Şeyler Bizim Tarafta, Tiyatro Krek

Tek Kişilik Prodüksiyon: Merve ENGİN, Kıyıya Oturmanın Böylesi

Sürekli Mükemmeliyet:   Tuncer CÜCENOĞLU

Ümit Veren Yeni Tiyatro Grupları:

Küçükçekmece Sanat Tiyatrosu – Sevgili İdam

İstanbul DİP Sahne – Zenciler

Biteatral – Medea

Fikri Nakil Ekibi – İntihar Süsü

Kerem Yılmazer “Genç Yetenek” Teşvik Ödülleri (İstanbul)

Nilay DURU, Çelik Manolyalar, Tiyatro Kare

Pelin ERMİŞ, Büyük İkramiye,Tiyatro  Kare

Hande HIZLAN,  Medya Maymunları, Akbank Sanat

Murat BAYKAN, Kök, Tiyatro Artı

Levent Pala, İntihar Süsü-Yazarı/Yönetmeni, Fikri Nakil Ekibi

Simel Aksünger, Oyun Sonu, Ekip

Onur DEMİRCAN, Birdy, İstanbul Devlet Tiyatrosu

Öykü KARAYEL, Güzel Şeyler Bizim Tarafta, Tiyatro Krek

Özel Ödüller

Direklerarası Seyircileri, Özel Ödüle değer görülen Kişi veToplulukları teşvik ve cesaretlendirmek üzere bu çalışmalarını dikkate aldılar:

AV SELAMİ ÖZTÜRK, KADIKÖY BELEDİYE BAŞKANI Belediye Meclis binasının projelendirilmesi sürecinde  Kozyatağı Alışveriş Merkezi ile birlikte Gönül Ülkü  ve Gazanfer Özcan Tiyatrosunu da Kadıköy’e kazandıran Kadıköy Belediye Başkanı Sayın Av. Selami Öztürk’e Kadıköylü Tiyatro Seyircisinin teşekkürlerini ifade etmek üzere ödüle değer görülmüştür.

ALTERNATİF TİYATRO MEKANLARI ORTAK GİRİŞİMİ Sahnelerini umut vadeden tiyatrolarla paylaşarak oyunların seyirci ile buluşmasını sağladıkları ve seyirci profillerini bir birleri ile paylaştıkları  için bu ödüle değer görüldüler.

Beyoğlu Terminal, İkinci Kat, Kumbaracı50, Maya Sahnesi, Mekan.Artı, Şermola Performans

BATMAN SANAT TİYATROSU DERNEĞİ Batman Seyircisi için yaptıkları nitelikli çalışmalarından dolayı verimiştir.

TİYATRO AÇIKÇA 1993 yılından beri Kadıköy’de Tiyatro Yapan bu grup, bu sezon başında kendi imkan ve çabaları ile bir mekanı yeniden restore ederek Kadıköy Tiyatro Seyircisine ÖYKÜ SAHNE’yi kazandırdılar. Sahneye koydukları oyunlar ve bu mekan Direklerarası Seyircilerince ödüle değer görüldü.

SAMSUN DÜŞEVİ OYUNCULARI , Bu özel ödül Ferda Kaynar, Mübeccel Yalçın, Derya Cesur, Aysun Dolu ve Manolya Kul’a “Anadolu Kadınları” oyununu 5 yılda ülkenin her yöresinde Tiyatro seyirci ile buluşturdukları için verilmiştir.

BURSA TİYATRO ADVOCATO Gönüllü Tiyatro örneğini Bursa’da sürdüren Bursa Barosu Tiyatro Grubu, Oyunları: Keşanlı Ali Destanı

TÜRKİYE TİYATROLAR BİRLİĞİ 17.Bartın Tiyatro Festivali Ortak Projesi “KADIN” Proje Sahipleri: Zafer Gecegörür, Orçun Masatçı, Seçkin Kaymaz ve Esmeray ödüle değer görülmüşlerdir.

PWC DRAMA AKADEMİSİ Kurum Çalışanlarının motivasyonunu Tiyatro çalışmaları ile sağlamak amacıyla

Murat Çolakoğlu ve Didem Balçın’ın öncülüğünde Yıldızlar Altında oyununu seyirciyle buluşturan PricewaterhouseCoopers Turkiye (PwC)’nin

Tiyatro Basın ve Halkla İlişkiler ve Tiyatro Yöneticileri

(program bilgi akışındaki duyarlılıklarına teşekkürlerimizle)

Serkan KAN, Garajistanbul

Gökçen TONGUT, Garajistanbul

İBB Şehir Tiyatroları Basın ve Halkla İlişkiler Bürosu Çalışanları

 

ADANA

Yönetmen:  Ali DÜŞENKALKAR, Yaşar ne yaşar ne yaşmaz, Adana Devlet Tiy.

Erkek Oyuncu: Savaş ÖZDEMİR, Yaşar ne yaşar ne yaşmaz, Adana Devlet Tiy

Canlandırmada Bütünlük (Ensemble):  MİSAFİR, Adana BB Şehir Tiyatrosu

ANKARA

Erkek Oyuncu: Mehmet ULUSOY, Giderayak, Ankara Sanat Tiyatrosu

Kadın Oyuncu: Aliye Kardan, Çatlak, Değişim Atölyesi

                        Ayça GÜNGÖR, Robeto Zucco, Ankara Devinim Tiyatrosu

Uyarlama: Haldun ÇUBUKÇU, Şair Baba ve Damdakiler, Ankara Devlet Tiyatrosu

Koreografi: Aydan BOL, “Çatlak” Sokak Oyunu Koreografisi, Ankara Şehir Tiyatrosu

ANTALYA

Direklerarası Seyircileri Jüri Özel Ödülü

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ “Kadınları Tiyatro ile Buluşturma  Projesi” ile Antalya Büyükşehir Belediyesi jüri özel ödülüne değer görülmüştür.

Yönetmen:   Reha ÖZCAN, Ateş ve İhanet, Antalya Bölge Tiyatrosu

Erkek Oyuncu: Deniz ŞEN, Albay Kuş, Antalya BB Şehir Tiyatrosu

Komedi Erkek Oyuncu: Müfit KAYACAN, Fehim Paşa Konağı, Antalya BB Şehir Tiyatrosu

Komedi Toplu Canlandırma (Komedi Ensemble): Karanlıkta Komedi, Kırmızı Kalem Tiyatrosu

BARTIN

Yönetmen:   Hazal GECEGÖRÜR, Yedi Kocalı Hürmüz, Bartın Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genç Sahne

Erkek Oyuncu: Reha Cenk YILMAZ, Karanlığın İçinden Gelen Sesler, Bartın Bölge Şehir Tiyatrosu

Kadın Oyuncu: Ferah ERGİN, Bana Bir Şeyhler Oluyor, Bartın Belediyesi Şehir Tiyatrosu

Ümit Veren Yeni Tiyatro Grubu:

Bartın Belediyesi Şehir Tiyatrosu “Genç Oluşum”,  UZ-LAŞMA

 

BURSA

Erkek Oyuncu: Taner TURAN, Bu da Benim Karım, Bursa Devlet Tiyatrosu

Kadın Oyuncu: Begüm Kütük YAŞAROĞLU, Olağan Mucizeler, Nilüfer Belediyesi  Şehir Tiyatrosu

Komedi Kadın Oyuncu: Nihal TÜRKSEVER, Kaynanam Nasıl Kudurdu, Bursa BB Şehir Tiyatrosu

DİYARBAKIR

Yönetmen:   Emin YALÇINKAYA, Aladağlı Miho, Diyarbakır BB Şehir Tiyatrosu

Erkek Oyuncu: Mesut ERENCİ, Aladağlı Miho, Diyarbakır BB Şehir Tiyatrosu

Kadın Oyuncu:  Sevi DEMİRÇİVİ, Bugün Git Yarın Gel, Diyarbakır Devlet Tiy

Tek Kişilik Prodüksiyon: Aydın ORAK, Araf

ESKİŞEHİR

Direklerarası Seyircileri Jüri Özel Ödülü

PROF. DR. YILMAZ BÜYÜKERŞEN Bu Ödül Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın  Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’e Eskişehir’in Kültür ve Sanat Hayatına yaptığı olağanüstü katkılar için verilmiştir.

Yönetmen:   Mert KIRLAK, Kamyon, Eskişehir BB Şehir Tiyatrosu

Erkek Oyuncu: Hakkı KUŞ, Palto, Eskişehir BB Şehir Tiyatrosu

Kadın Oyuncu: Özlem BOYACI, Açık Aile, Eskişehir BB Şehir Tiyatrosu

Komedi Kadın Oyuncu: Aylin AYDOĞDU, Totlar, Tiyatro Anadolu

Kostüm Tasarımı: Funda CEBİ, Totlar, Tiyatro Anadolu

İZMİR

Prodüksiyon:  ARABESK, Oyun Kutusu

Yönetmen:   Orçun MASATÇI, Başkanın Sırrı, İzmir Yenikapı Tiyatrosu

Oyun Yazarı:  Tarkan OSOY, Herşeyi Bilen Adam, Özel İzmir Tiyatro

Kadın Oyuncu:  Nazlı MASATÇI, Başkanın Sırrı, İzmir Yenikapı Tiyatrosu

Canlandırmada Bütünlük (Ensemble):  AZİZLİKLER, Menemen Belediye Tiyatrosu

Komedi Toplu Canlandırma (Komedi Ensemble): HERŞEYİ  BİLEN ADAM, Özel İzmir Tiyatro

Kerem Yılmazer “Genç Yetenek” Teşvik Ödülleri (İzmir)

Tolga Berk İndelen, Herşeyi Bilen Adam, Özel İzmir Tiyatro

Kerem Büyüktaş, Azizilikler, Menemen Belediye Tiyatrosu

Medine Çam, Kadın, İzmir Yenikapı Tiyatrosu

Özlem Öztürk, Başkanın Sırrı, İzmir Yenikapı Tiyatrosu

Uğur Baran, Başnaın Sırrı, İzmir Yenikapı Tiyatrosu

KOCAELİ

Prodüksiyon: KÜHEYLAN, Kocaeli BB Şehir Tiyatrosu

Erkek Oyuncu: Fatih Sevdi, Küheylan, Kocaeli BB Şehir Tiyatrosu

Kadın Oyuncu: Seda Güven ŞAHİN, Seneye Bu Gün, Kocaeli BB Şehir Tiyatrosu

ORDU

Prodüksiyon:  Düğün Evi Oyun Evi, Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu – OBKT

Yönetmen:  Nusret ŞENAY, Ateşli Sabır, Bulancak Sanat Tiyatrosu – BST

Erkek Oyuncu: Osman APAYDIN, Ateşli Sabır, Bulancak Sanat Tiyatrosu – BST

Yardımcı Erkek Oyuncu: Bülent ÖZTÜRK, Hekimoğlu, OBKT

Yardımcı Kadın Oyuncu: Duygu BAŞKAYA, Ben Anadolu, Oksijen Kültür Sanat Atölyesi       Derneği – OKSAD

Komedi Erkek : Ahmet ÖZTÜRK, Büyükşehir, Ordu Sanatseverler Derneği – ORSEV

Komedi Kadın Oyuncu : Yeliz VAROL, Düğün Evi Oyun Evi, OBKT

Kerem Yılmazer “Genç Yetenek” Teşvik Ödülleri (Karadeniz)

Esat Gülmez, Ateşli Sabır, Bulancak Sanat Tiyatrosu – BST


SAMSUN

Yönetmen: Hakan ALKAN, Anadolu Kadınları , Düşevi Oyuncuları

Prodüksiyon: Anadolu Kadınları , Düşevi Oyuncuları

Erkek Oyuncu: Haydar KAVRAP, Dokuz Canlı , Tiyatro Amisos

Kadın Oyuncu: Mübeccel YALÇIN,  Anadolu Kadınları , Düşevi Oyuncuları

Yardımcı Erkek Oyuncu. Uğur TAŞKIN, Satılık Mahalle, Samsun Sanat Tiyatrosu

Yardımcı Kadın Oyuncu: Ebru MÜJDE,  Dokuz Canlı, Tiyatro Amisos

Toplu Canlandırma: Satılık Mahalle, Samsun Sanat Tiyatrosu

Komedi Toplu Canlandırma : Dokuz Aylık Replük ,  Samsun Seyir Tiyatrosu

Kostüm: Gülnur ÇAĞLAYAN, Anadolu Kadınları, Düşevi Oyuncuları

Tiyatro Müziği: Olcay SARAL, Anadolu Kadınları, Düşevi Oyuncuları

Yenilikçi Tiyatro: Avangart Tiyatro

VAN

Erkek Oyuncu: Süleyman ATANISEV, Zengin Mutfağı, Van Devlet Tiyatrosu

Kadın Oyuncu: Zeynep Yalçın, Sara’yı Evlendirmek, Van Devlet Tiyatrosu

Yardımcı Kadın Oyuncu:  Zeynep MATARACI, Sara’yı Evlendirmek, Van Devlet Tiyatrosu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir