XV. DİREKLERARASI SEYİRCİ ÖDÜLLERİ

Direklerarası Seyircileri’ nin oluşturduğu “Halk Jürisi” üyeleri, 2014-2015 Tiyatro Sezonunda İstanbul’da sahneye koyulan oyunları seyrederek, Performans  ve Tasarım kategorilerinde başarılı olarak değerlendirdiği Oyunlar, Oyuncular ve Tiyatrolar:

Tiyatro oyunlarında SANSÜR ve OTOSANSÜR uygulamasını şiddetle kınıyoruz. Oyun hakkındaki son kararın SEYİRCİ’nin olduğunu, yapımcı ve yönetmen ile seyirci arasına girilmemesi gerektiğini tiyatro kamuoyunun bilgisine sunarız.

 

İSTANBUL

Prodüksiyon:  Kuşlar, Semaver Kumpanya

Sürekli Mükemmeliyet:  Nihat İleri

Müzikal Prodüksiyon: İstibdat Kumpanyası, Tiyatro İstanbul

Tek Kişilik Prodüksiyon: Tamamen Doluyuz, Gökçer Genç, Tiyatro Bahane

Yönetmen: Arif Akkaya, On İki Öfkeli Adam, İBB Şehir Tiyatroları

Oyun Yazarı: Didem Kaplan, Kalem, Tiyatro Artı

Yenilikçi Tiyatro:  Faust, Küçük Salon Oyuncuları

Özgün Yeni Oyun: İstenmeyen, Ceren Ercan&Gülce Uğurlu

 

Yılın “SANSÜR ve OTOSANSÜR” Temasına Uyan Oyun

Tiyatro alanındaki sivil toplum örgütlerinin 2014-2015 Tiyatro sezonu için belirledikleri “SANSÜR ve OTOSANSÜR” temasına İstanbul’da uyan oyun:

Geçtim Ama Tiyatrodan, İstanbul Devlet Tiyatrosu

Ensemble (Canlandırmada Bütünlük)

Ensemble: Hayvan Çiftliği, Bakırköy Belediye Tiyatroları

Komedi Ensemble: Dolu Düşün Boş Konuş, Oyun Atölyesi

 

Performans Ödülleri

Erkek Oyuncu: Kerem Kobanbay, Kelebekler Özgürdür, Tiyatro Ak’la Kara

Kadın Oyuncu: Zeynep Özyağcılar, Uçlar, Tiyatro Martı

Yardımcı Erkek Oyuncu: Ushan Çakır, Göl Kıyısı, Talimhane Tiyatrosu

Yardımcı Kadın Oyuncu:  Banu Çiçek Barutçugil, Üst Kattaki Terörist, İkincikat

Komedi Erkek Oyuncu: Uğur Dilbaz, Şekerpare, İBB Şehir Tiyatroları

Komedi Kadın Oyuncu: Mahperi Mertoğlu, Komşum Hitler, İBB Şehir Tiyatroları

Küçük Salon Erkek Oyuncu: Deniz Karaoğlu, Sonra, Tiyatro YanEtki

Küçük Salon Kadın Oyuncu: Melisa Sözen, Kalp Düğümü, Craft Tiyatro

 

Tasarım Ödülleri

Sahne Tasarımı:  Emir Uğurçağ, Tesir, Siyah Beyaz Renkli

Kostüm Tasarımı: Candan Seda Balaban, Soytarım (Kral) Lear, Pangar&Altıdan Sonra Tiyatro

Işık Tasarımı: Cengiz Özdemir, Ölü Ordunun Generali, İBB Şehir Tiyatroları

Özgün Tiyatro Müziği: Cenk Taşkan, Çöl Fırtınaları, İstanbul Devlet Tiyatrosu

Koreografi: Alpaslan Karaduman, Çöl Fırtınaları, İstanbul Devlet Tiyatrosu

Ümit Veren Yeni Tiyatro Grubu:

Sarı Sandalye, Ücret Artışı Talebinde Bulunmak İçin Servis Şefine Yanaşma Sanatı ve Biçimi

Genç Yetenek Ödülü (İstanbul)

Denizhan Akbaba, Üst Kattaki Terörist, İkincikat

Yeni Tiyatro Salonları

İstanbul Seyircisine sağladıkları yeni Tiyatro Salonları için Direklerarası Seyircilerinin teşekkürlerini sunuyoruz.

1001 Sanat, Kerem Yılmaz

Köşe, Fatih Gençkal

Küçük Salon, Emre Tandoğan

Tiyatro Halkla İlişkiler Elemanları

Melis Öz, Sekizincikat

Berivan Doğan, Şermola Performans

Cuma Bolat, Barış Manço Kültür Merkezi

 

Özel Ödüller 

Kurum Çalışanlarının arasında güven, dayanışma ve motivasyonunu tiyatro çalışmaları ile sağlamak amacıyla sahnelenen yapımlara verilen ödüldür.

 

Te Bank

T-Bank Tiyatro Kulübü oyuncuları

Sevgili Doktor

Yönetmen: Celal Kadri Kınoğlu

 Coface Sigorta A. Ş.

Katil Uşaktır, Uşak

Oyun Yazarı: Leyla Zerger Sidal

Yönetmen: Uğur Babürhan

Finansbank Oyuncuları

Damdaki Kemancı

Yönetmen: Sitare Bilge

İstanbul’da Takdim edilecek  “Tiyatro için Emek Ödülleri”

Yörelerinde Tiyatronun; Oluşması, Gelişmesi ve Sürmesi için gösterdikleri özverili çaba ve çalışmaları için Direklerarası Seyircilerinin takdirlerini ifade eden Tiyatro için Emek Ödüllerine değer görülen Tiyatro İnsanları

Pedagog Rejisör Dr. Rasim Aşın

Çocuk Oyunları kuramcısı ve felsefecisi

Kımız Bozkır

Oyuncu-Yönetmen, Kadın, Genç ve Çocuklarla Mahalle Atölyeleri ve Semt Tiyatroları Uygulayıcısı

İsveç/Stochkolm

Fikret Çeşmeli

1995 yılından bu yana kendisinin hazırlayıp oynadığı Nasrettin Hoca fıkralarından oluşan tek kişilik oyununu İsveççe olarak halen oynamakta. Fikret Çeşmeli 2010 yılında metnini yazıp müziğini yaptığı Karagöz gölge oyununu ilk defa İsveççe olarak İsveç sahnelerine taşıdı. 

 

Direklerarası Seyircileri’ nin oluşturduğu “Halk Jürisi” üyeleri, 2014-2015 Tiyatro Sezonunda Türkiye, Abu Dabi ve KKTC’de sahneye koyulan oyunları seyrederek, Performans  ve Tasarım kategorilerinde başarılı olarak değerlendirdiği Oyunlar, Oyuncular ve Tiyatrolar:

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde yapılacak ödül töreninde ödülleri takdim edilecek Ödüle değer görülen Tiyatrolar

 

Tiyatronun Toplumlararası Barışa Katkısının Örneği;

Kıbrıs’ta İki toplumlu Tiyatro Etkinliği

Cumhurbaşkanlığı Kültür Komitesi

Toplumlararası anlayışı sağlamak üzere Liderler ilk olarak Haziran  ayında Limasol’da birlikte tiyatro izledi, daha sonra da bu programa Mağusa Otello Kalesi’nde birlikte izlenen konserle devam edildi.

Prodüksiyon:

Şaman, Mesarya Halk Tiyatrosu

Performans

Erkek Oyuncu: Cenk Gürçay, Hal-i Osmaniye, Çatalköy Belediye Tiyatrosu

Komedi Kadın: Şenay Altuğ, Çıkmaz Ayın Son Çarşambası, Mağusa Sanat Tiyatrosu

Genç Yetenekler (KKTC)

Ekin Mutlugeldi, Othello, DAÜ Tiyatrosu

Dilruba Şahin, Othello, DAÜ Tiyatrosu

Gökhan Güneyli, Yarınlara Geç Kalmadan, Girne Tiyatro Atölyesi

Yeni Mekanlar

Çatalköy Belediyesi

Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu

Kıbrıs’a tiyatro Salonu kazındırdı.

Lefke Belediyesi

Belediye Başkanı Aziz Kaya

Kıbrıs’a Yeni Tiyatro kazandırdı

Umut vadeden Tiyatrolar

Tiyatro Emek, Zengin Mutfağı

Yayın Organları

Kıbrıs MAG Dergisi, Yalkın Hamitoğlu

Özel Ödüller

Andaş Tiyatrosu, İbrahim Andaş

KKTC’nin İlk Özel tiyatrolarından olan Andaş Tiyatrosu,

Yıllardır olanaklar yaratarak, tiyatro çadırlarında özellikle de çocuklara tiyatroyu sevdirmeye çalışmıştır

Hasan Çakmak, Yazar, Gazeteci

Görmezlerle ilgili sosyal sorumluluk projesi kapsamında hazırladığı Sesli Kitap Projesinde profesyonel tiyatro sanatçıları ile görme engelli öğrencileri bir araya getirmiştir

 

İSTANBUL’da yapılacak ödül töreninde ödülleri takdim edilecek Türkiye dışında Ödüle değer görülen Tiyatrolar

ABU DHABİ

Comedy Ensamble:

The Comedy of Errors, Resuscitation Theatre

Performances:

Actor: Ahmad Hasan Alhousani, The Great Redeemer, Theatre Beyond the Veil

Supporting actress: Katleen Moran, The Great Redeemer, Theatre Beyond the Veil

 

KOSOVA

Komedi Ensamble:

Tom, Dick Ve Harry, Kısa Devre Tiyatro Topluluğu

 

IRAN

Yönetmen: Morteza Kool, X, Artin Tiyatrosu

GÜRCİSTAN

Yönetmen: Turgay Velizade, Dikenli Aşk Çemberi, Tiblisi Devlet Dram Tiyatrosu

 

AZERBAYCAN

Yönetmen: Nofel Velief, Kaçak İhtiyarlar, Tiyatro İşçileri Yönetmen Laboratuvarı

 ADANA’da yapılacak ödül töreninde ödülleri takdim edilecek Oyunlar, Oyuncular ve Tiyatrolar

 

“Tiyatro için Emek Ödülleri”

Yörelerinde Tiyatronun; Oluşması, Gelişmesi ve Sürmesi için gösterdikleri özverili çaba ve çalışmaları için Direklerarası Seyircilerinin takdirlerini ifade eden Tiyatro için Emek Ödüllerine değer görülen Tiyatro İnsanları

Adana

Nedim Demir 

Tiyatro Sufle

 

Mersin

Mehmet Tekkanat

Bir çok tiyatroda çalıştı Turneler yaptı.  Uzun yıllar Mersin büyük şehir belediye tiyatrosunda Yönetmen ve oyuncu olarak bulundu. Oradan emekli oldu. Bir yer satın alıp sahne yapmaya çalışıyor.

 

Mersin

Deniz Sandalcı

Mersinin nerdeyse her yerinde yıllarca yönetmen ve oyunculuk yaptı. En Son   Tiyatro derneği Kurarak.  Mersin Tiyatro Festivalini düzenledi Güzel işler yapan bir tiyatro insanı…

 

Hatay

Mustafa Vecdi Koçak

Çok büyük bir tiyatro emektarı.Yıllarını tiyatroya vermiş bir insan.  Şimdi Hatay Büyük Şehir Belediye Tiyatrosunu kurmaya çalışıyor.

 

TİYATRO ÖDÜLLERİ

ADANA

Yönetmen: Muzaffer Kırıkkalp, Yolcu, Seyhan Belediyesi Şehir Tiyatrosu

Performans Ödülleri

Erkek Oyuncu: Hüseyin İnan Biçer, Herostratos’u Unutun, Adana BBŞT 

Erkek Oyuncu: Halil İbrahim Kurum, Herostratos’u Unutun, Adana BBŞT

Kadın Oyuncu: Sevinç Gediktaş,  Macun Hokkası, Adana DT

Kadın Oyuncu: Dilek Kont, Bay Kolpert, Çukurova Belediyesi Şehir Tiyatrosu

Tasarım Ödülü

Kostüm Tasarımı: Güneş Abbas, Herostratos’u Unutun, Adana BBŞT

Ümit Vadeden Tiyatolar

Tiyatro Mavra, Romeoyu Beklerken, Kocamın Nişanlısı

Kurucu: Akil Yıldırım

Genç Yetenekler (Adana)

Gizem Demirtürk, Romeoyu Beklerken, Tiyatro Mavra

 

MERSİN

Performans Ödülleri

Erkek Oyuncu: Mustafa Çavuş, Hiç Kimsenin Öyküsü, Tiyatro Agon

Erkek Oyuncu: Mehmet S. Çağlar, Hiç Kimsenin Öyküsü, Tiyatro Agon

Erkek Oyuncu: Atilla Yaprak, Kel Şarkıcı, Tarsus Oyun İstasyonu

Kadın Oyuncu: Handan Sahilli, Kel Şarkıcı, Tarsus Oyun İstasyonu

Tasarım Ödülleri

Sahne Tasarımı: Abdurrahman Topuz, Kel Şarkıcı, Tarsus Oyun İstasyonu

Sahne Tasarımı: Özlem Kurtdere, Kel Şarkıcı, Tarsus Oyun İstasyonu

ANTAKYA

Umut Veren Tiyatro Gurubu

Tiyatro Karnaval  (İbrahim Kaşdaş)

 

SAMSUN’da yapılacak ödül töreninde ödülleri takdim edilecek Oyunlar, Oyuncular ve Tiyatrolar

“Tiyatro için Emek Ödülleri”

Yörelerinde Tiyatronun; Oluşması, Gelişmesi ve Sürmesi için gösterdikleri özverili çaba ve çalışmaları için Direklerarası Seyircilerinin takdirlerini ifade eden Tiyatro için Emek Ödüllerine değer görülen Tiyatro İnsanları

 

Samsun

Avni Rakop

Avni Rakop Belediye Konservatuar Öğretim görevlisi. Eğitimci. Aynı zamanda Samsun’a bir çok sahne kazandıran ve  işin başında olan bir  tiyatro  Misyoneri.,

Ordu

Kamil Coşkun Çetinalp 

Tiyatroda 40. Yıl 

TİYATRO ÖDÜLLERİ

SAMSUN

Sanata Destek Özel Ödülü

Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı

Prodüksiyon: Doğum, Düğün ve Ölüm, Samsun Düşevi Oyuncuları

Yönetmen: Suat Onur Çalık, Gün Anneme Gebe, Samsun Büyük Şehir Belediye Konservatuarı

Kadın Oyuncu: Saliha Çandar, Gün Anneme Gebe, Samsun Büyük Şehir Belediye Konservatuarı

 

SİNOP

Umut Veren Tiyatro Gurubu

Hayaller Tiyatrosu, (Enes Cangül)

 

GİRESUN

Mürsel Gülmez Ödülü

(Bulancak Sanat Tiyatrosu tarafından tespit edilecek)

GİRESUN

Prodüksiyon: Ayak Bacak Fabrikası, Bulancak Sanat Tiyatrosu

Yönetmen: Doğan Turan, Derya Gülü, Giresun Belediyesi Şehir Tiyatrosu

Performans Ödülleri

Kadın: Duygu Aydın, Derya Gülü, Giresun Belediyesi Şehir Tiyatrosu

Erkek: Kenan Yıldırım, Derya Gülü, Giresun Belediyesi Şehir Tiyatrosu

Erkek: Özgür Aydın, Derya Gülü, Giresun Belediyesi Şehir Tiyatrosu

Tasarım Ödülleri

Işık: Onur Özkul, Derya Gülü, Giresun Belediyesi Şehir Tiyatrosu

Sahne Tasarımı: Erdoğan Cüneyt Kamanoğlu, Derya Gülü, Giresun Belediyesi Şehir Tiyatrosu

Umut Veren Tiyatro Gurubu

Kayıp Oyuncular, Parça Tesirli Pazarlar

Kurucu: Ersin Özdemir

 

ORDU

Prodüksiyon: Resimli Osmanlı Tarihi, Orsev

Yönetmen: Erhan Özçelik, Sapan, OBTK

Performans

Erkek: Rıfat Çöl, Bir Adam Yaratmak, OBTK

Yardımcı Erkek: Murat Güney Tepe, Bir Adam Yaratmak, OBTK

Tasarım Ödülleri

Işık: Zafer Bozdağ, Bir Adam Yaratmak, OBTK

Sahne Tasarımı: Murat Çavuş, Sapan, OBTK

Genç Yetenekler (Ordu)

Nilsu Namlı, Sapan, OBTK

Türker Büyük, Sapan, OBTK

TRABZON

Prodüksiyon: Fernando Krapp Bana Mektup Yazmış, Trabzon Şehir Tiyatrosu

Yönetmen: Nesimi Kaygusuz,  Rulet,  Trabzon Devlet Tiyatrosu

Oyun Yazarı: Kosta Kortidis, Rulet,  Trabzon Devlet Tiyatrosu

 

Performans Ödülleri


Kadın: Fatma Kum, Salaklar Sofrası, Trabzon Devlet Tiyatrosu

Erkek: Yavuz Topçuoğlu, Rulet, Trabzon Devlet Tiyatrosu

Toplu Canlandırma (ensemble): Bu Bizim Hikayemiz, Tiyatro Zinos

Tasarım Ödülleri

Dekor Tasarımı: Seyhan Kırca Rulet,  Trabzon Devlet Tiyatrosu

ÖzgünTiyatro Müziği: Tufan Ünlü, Bu Bizim Hikayemiz, Tiyatro Zinos

Koreografi: Nazlı Uğurtaş,  Rulet, Trabzon Devlet Tiyatrosu

Genç Yetenek Ödülü (Trabzon)

Simge Emeç, Fernando Krapp Bana Mektup Yazmış, Trabzon Şehir Tiyatrosu

 

ZONGULDAK/  KARADENİZ EREĞLİ SANAT KURUMU

Yönetmen: Cihangir Amca, Azizname, Sanat Kurumu

 

İZMİR’de yapılacak ödül töreninde ödülleri takdim edilecek Oyunlar, Oyuncular ve Tiyatrolar

“Tiyatro için Emek Ödülleri”

Yörelerinde Tiyatronun; Oluşması, Gelişmesi ve Sürmesi için gösterdikleri özverili çaba ve çalışmaları için Direklerarası Seyircilerinin takdirlerini ifade eden Tiyatro için Emek Ödüllerine değer görülen Tiyatro İnsanları

Aydın/Kuşadası

Cenk Berhamsu, 

Çocuk Gelinler; Sosyal Sorumluluk projesi

Ali Aslan

Tiyatroya katkıları için..

 

TİYATRO ÖDÜLLERİ

İZMİR

Sanata Destek Ödülü

Hüseyin Mutlu Akpınar, Karşıyaka Belediye Başkanı

Yönetmen: Zekeriya Hocalar, Oyunun Oyunu, Karşıyaka Belediye Tiyatrosu

Yönetmen: Hayrettin Filiz, Hikaye-i Heinrich von Kleist, BTA İzmir

Performans

Erkek: Levent Ulukut, Akıl Defteri, İzmir Devlet Tiyatrosu

Erkek: Fatih Özyiğit, Kurban, İzmir Devlet Tiyatrosu

Kadın: Güldeniz Türküstün, Kurban, İzmir Devlet Tiyatrosu

Komedi Erkek: Sadık Yağcı, Kibarlık Budalası, İzmir Devlet Tiyatrosu

Komedi Kadın: Aksu Alpman, Oyunun Oyunu, Karşıyaka Belediye Tiyatrosu

Komedi Kadın: Gamze Vardar, Oyunun Oyunu, Karşıyaka Belediye Tiyatrosu

Ensamble

Woyzeck, Tiyatro Terminal

(Komedi) Devr-i Dilruba, Özel İzmir Tiyatro

Tasarım Ödülleri:

Sahne Tasarımı: İsmail Bayram, Devr-i Dilruba, Özel İzmir Tiyatro

Sahne Tasarımı: Günnur Orhon, Oyunun Oyunu, Karşıyaka Belediye Tiyatrosu

Kostüm Tasarımı: Ferit Can, Aşka Dair Mutsuz Perşembe Hikayeleri, Tiyatro Salt

Kostüm Tasarımı: Günnur Orhon,  Kibarlık Budalası, İzmir Devlet Tiyatrosu

Özgün Tiyatro Müziği: Ercan Düzgün, Çakırcalı Mehmet Efe, Yarın Oyuncuları

Işık Tasarımı:  Türker ALPUĞAN, Karakutu, Han Tiyatrosu

Işık Tasarımı: Oben Fıstıkoğlu, Boş Şehir, Tiyatro 4

Işık Tasarımı: Uğur Engin Deniz, Boş Şehir, Tiyatro 4

Koreografi: Julide DERYA, Woyzeck, Tiyatro Terminal

Özgün Tiyatro

Öykü Tiyatrosu,

Kurucu: Suat Taşer (1972)  Sürdürcü: Utku Haser

Genç Yetenekler (İzmir)

Uğur Sertelli, Gözün Kör Olsun Eros, Tiyatro Arkadaş

Esra Uğurlar, Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü, Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu

Emin Ökmen, Devr-i Dilruba, Özel İzmir Tiyatro

Başak Karaldı, Devr-i Dilruba, Özel İzmir Tiyatro

Özel Ödüller:

ELİZA – Çalışması

Hayrettin Filiz ve Işık Yalçın Karyeniç

Balıklıova Köy Tiyatrosu, Toros Canavarı

Semih Çelenk

 

FESTİVAL

Uluslararası İzmir Kukla Günleri

Selçuk Dinçer

Kurum Ödülü

Kurum Çalışanlarının arasında güven, dayanışma ve motivasyonunu tiyatro çalışmaları ile sağlamak amacıyla sahnelenen yapımlara verilen ödüldür.

BASİSEN  İzmir Banka Finans ve Sigorta İşçileri Sendikası

BASİSEN İzmir Tiyatro Grubu

Sen Ağlama,

Yönetmen: Sedar Saatman

AYDIN

Yönetmen: Ramazan Aksoy, Varyete Sanatçıları, Kuşadası Belediyesi Erkan Yüce Oyuncuları

  

BALIKESİR

Yönetmen: Onur Ayan, Oğlum Bak Git, Balıkesir Sanat Merkezi

BALIKESİR / BURHANİYE

Yönetmen: Uğur Mamuk, Dalga, Burhaniye Belediyesi Kent Tiyatrosu

Ümit Veren Yeni Tiyatro Grubu

ÇYDD Burhaniye Tiyatro Topluluğu

Kuğular Şarkı Söylemez

Sanat Yönetmeni: Semra Mamuk

 

BİTLİS

Yönetmen: Gökmen Okdayan, Yedi Kocalı Hürmüz, Tiyatro AKOT

Performans Ödülü

Kadın: Evin Balık, Yedi Kocalı Hürmüz, Tiyatro AKOT

 

DENİZLİ

Metin Uyarlanma: Birol Tezcan, Ceyhun Atmaca ve Sinan Küçüköz, 3 Beş 8 ve Diğer Şeyler, Denizli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu

Yönetmen: Sinan Küçüköz, 13, Denizli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu

Tasarım Ödülleri

Afiş Tasarım: 3 Beş 8 ve Diğer Şeyler

Ümit Veren Yeni Tiyatro Grubu

Tiyatro Cezve, Hadi Öldürsene Canikom

ESKİŞEHİR’de yapılacak ödül töreninde ödülleri takdim edilecek Oyunlar, Oyuncular ve Tiyatrolar

 

“Tiyatro için Emek Ödülleri”

Yörelerinde Tiyatronun; Oluşması, Gelişmesi ve Sürmesi için gösterdikleri özverili çaba ve çalışmaları için Direklerarası Seyircilerinin takdirlerini ifade eden Tiyatro için Emek Ödüllerine değer görülen Tiyatro İnsanları

Ankara

Turgay Tanülkü

Devlet Tiyatrosu ve Adalet Bakanlığı yetkilileri ile yaptığı protokol doğrultusunda bir eseri ortaya koyup. Hemen hemen bütün cezaevlerindeki mahkumlara ulaşan ve hala da cezaevleri turneleri devam eden oyunu ile, Sokak çocukları, Engelliler den sonra şimdi de Mahkumlara tiyatro ulaştırmayı dert edinmiş, yıllardır isteyen cezaevi ve mahkumlarla da tiyatro oynama isteklerini asla geri çevirmemiş. Ayrıca pek çok mahkum çocuğuna da maddi manevi babalık yaparak okumalarını sağlamış ve bunu asla yüksek sesle söylememiş, mütevazi bir tiyatro insanı…

 

TİYATRO ÖDÜLLERİ

ESKİŞEHİR

Sanata Destek Özel Ödülü

Kazım Kurt, Odunpazarı Belediye Başkanı

Yönetmen: Hakkı Kuş, Albayın Karısı, Sui Generis Tiyatro Topluluğu

Performans Ödülleri

Erkek Oyuncu: Hakkı Kuş, Gergedan, Eskişehir BBŞT

Kadın Oyuncu: Özlem Baykara, Jeanne D’Arc’ın Öteki Ölümü, Eskişehir BBŞT

Komedi Erkek: Hüseyin Akçar, Yobaz, Odunpazarı Belediye Tiyatrosu

Tasarım Ödülleri

Oyun Müziği: Onur Ermez, Yobaz, Odunpazarı Belediye Tiyatrosu

Koreografi: Hüseyin Akçar, Yobaz, Odunpazarı Belediye Tiyatrosu

Genç Yetenek Ödülleri (Eskişehir)

Furkan Kavak, Albayın Karısı, Sui Generis Tiyatro Topluluğu

Hande Özder, Albayın Karısı, Sui Generis Tiyatro Topluluğu

Ozan Ögür, Albayın Karısı, Sui Generis Tiyatro Topluluğu

Burcu Aktaş, Yobaz, Odunpazarı Belediyesi Tiyatrosu

Seçil Çamurcu, Yobaz, Odunpazarı Belediye Tiyatrosu

 

ANKARA

Prodüksiyon: Woyzec Masalı, Tatbikat Sahnesi

Tek Kişilik Prodüksiyon: Nihayet Bitti, Ankara DT

Oyun Yazarı: Şirin Aktemur Toprak, Neşe’ Dert’ Aşk, Neşet Ertaş, Ankara DT

Yönetmen: Erdal Beşikçioğlu, Woyzec Masalı, Tatbikat Sahnesi

Performans Ödülleri

Erkek: Bülent Yıldıran, Tesadüfen Kadın Elizabeth, AST

Erkek: Mehmet Nurkut İlhan, Seyr-i Pir Sultan, Seyr-i Sahne

Kadın: Aylin Saraç, Şürmüz/Bir İmparatorluk Kuranlar, Garaj 1112

Kadın: Özge Yıldırım Çelik, Ay Carmela/Bir Özgürlük Şarkısı, Tiyatro Fabrikası

Tasarım Ödülü

Sahne Tasarımı: Murat Gülmez, Umut, Ankara DT

Mekan: Ferhat Şahin Kaya, Bombus Sanat Merkezi/Yusuf Aykut İlhan Sahnesi

Mekan: Murat Kemal Kaya, Bombus Sanat Merkezi/Yusuf Aykut İlhan Sahnesi

Mekan: Mehmet Nurkut İlhan, Bombus Sanat Merkezi/Yusuf Aykut İlhan Sahnesi

Özel Ödüller

Özel: Neşe’ Dert’ Aşk, Neşet Ertaş, Ankara DT

Özel: Kısa Garaj Projesi, Garaj 1112

Özel: Son Kuşlar, Ceza evi + DT çalışması

Özel: Sınır, Yön Sanat Atölyesi 

 

ANTALYA

Prodüksiyon: Vahşi Bati, Antalya DT

Yönetmen: Deniz Hamzaoğlu, İçerdekiler, Kırmızı Kalem Tiyatro

Yönetmen: Nofel Veliyev, Geç Kalanlar, ABT 

Performans Ödülleri

Erkek: Kutsal Kaynak, İçerdekiler, Antalya Kırmızı Kalem Tiyatro

Erkek: Burak Kaya, Şehnaz Tango, Alanya Belediye Tiyatrosu

Kadın: Birke Alkım Muratal, Şehnaz Tango, Alanya Belediye Tiyatrosu

Kadın: Hasibe Özgür, Geç Kalanlar, ABT 

Kadın: Sencan Köymen, Geç Kalanlar, ABT

Yardımcı Erkek: Murat Ercanlı, İçerdekiler, Antalya Kırmızı Kalem Tiyatro

Komedi Ensemble( Canlandırmada Bütünlük ):  Oyun İçinde Oyun,   ABT

Tasarım Ödülü

Koreografi: İhsan Bengier, Şehnaz Tango, Alanya Belediye Tiyatrosu

Genç Yetenek Ödülü (Antalya)

Dilara Duman, İçerdekiler, Antalya Kırmızı Kalem Tiyatro

BURSA – Mudanya

Yönetmen: Mehmet Tamer Uyar, Kadın Hikayeleri, Arka Mahalle Kumpanyası

Mekan

Sahnehane Mehmet Tamer Uyar, Ramazan Sayın

BURSA

Yönetmen:  Ömer Naci Topçu, Piç, Ekim Sanat

Performans Ödülleri

Erkek Oyuncu: Pahidar Tüfekçioğlu, Ödenmeyecek Ödemiyoruz, Nilüfer Belediyesi Tiyatrosu

Kadın Oyuncu: Demet Oran, Kanlı Nigar, Bursa Devlet Tiyatrosu

Yardımcı Erkek Oyuncu: Mesut Özsoy, Eşeğin Gölgesi, Nilüfer Belediyesi Tiyatro

Tasarım Ödülleri

Kostüm:  Funda Çebi – Eşeğin Gölgesi, Nilüfer Belediyesi Tiyatro

Kostüm:  Aydan ÇINAR, Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe, Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu

Koreografi:  Cihan Yöntem, Kanlı Nigar, Bursa Devlet Tiyatrosu

Ümit Veren Yeni Tiyatro Grubu

Tiyatro Adranos, Sardalya

Kurucu: Av. İzzet Boğa

 

KOCAELİ

Prodüksiyon: Ayrılık Müziği, Kocaeli Büyükşehir Belediye Tiyatroları

Yönetmen: A. Yaşar Özveri, Ayrılık Müziği, Kocaeli B. Belediye Tiyatroları

Performans Ödülleri

Erkek Oyuncu: Cemal Aldıç, Woyzeck, Kocaeli Büyükşehir Belediye Tiyatroları

Kadın Oyuncu: Seçil Mutlu, Ayrılık Müziği, Kocaeli B. Belediye Tiyatroları

Genç Yetenek Ödülü (Kocaeli)

Pınar Ünsal, Woyzeck, Kocaeli Büyükşehir Belediye Tiyatroları

Jüri Özel Ödülü

Bülent Oğuz Özcan, Gerdek Gecesi, Kocaeli Tiyatro Biz

 

DİYARBAKIR

Performans

Erkek Oyuncu: Remzi Pamukçu, Bêkêr/Beceriksizler, Tiyatro Avesta

Kadın Oyuncu: Peri Adalmış, Bêkêr/Beceriksizler, Tiyatro Avesta

 

NEVŞEHİR

Umut Veren Tiyatro Gurubu

Nevşehir Tiyatro Topluluğu, Deli Bayramı (Gökhan Elverdi)

 

VAN

Oyun Yazarı: Cem Düzova, Kadın Ölüleri, Van Tamara Tiyatrosu 

Toplu Canlandırma: Kadın Ölüleri, Van Tamara Tiyatrosu 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir