XVI. DİREKLERARASI SEYİRCİ ÖDÜLLERİ (İstanbul dışı)

XVI. DİREKLERARASI SEYİRCİ ÖDÜLLERİ

Direklerarası Seyircileri’ nin oluşturduğu “Halk Jürisi” üyeleri, 2015-2016 Tiyatro Sezonunda   ADANA,  ANKARA,  ANTALYA,  AYDIN, BALIKESİR, BARTIN, BİTLİS, BOLU, BURDUR, BURSA, DİYARBAKIR, ESKİŞEHİR, GAZİANTEP, GİRESUN, HATAY, İZMİR, KOCAELİ, MANİSA, MERSİN, MUĞLA, ORDU, SAMSUN, TRABZON ve VAN’ da sahneye koyulan oyunları seyrederek; Performans, Tasarım ve Yapımlar kategorilerinde başarılı olarak değerlendirilen Oyunlar, Oyuncular ve Tiyatrolar belli olmuştur.

Ödül Törenlerinin yapılacağı yer ve tarihler ayrıca ilan edilecektir. Ödüller illere göre alfabetik sıralamayla aşağıda açıklanmıştır.

ADANA

Direklerarası Seyircileri Jüri Özel Ödülü

Zeydan Karalar – Seyhan Belediye Başkanı

Seyhan Belediyesi Şehir Tiyatrosu ile bölgeye kültürel bir ivme ve hareketlilik katan, Seyhan Belediye Başkanı Sayın Zeydan Karalar  bu çalışmalardan dolayı Direklerarası Seyircileri Jüri Özel Ödülüne değer görülmüştür.

EMEK ÖDÜLÜ

Prof. Dr. Cahangir Novruzov  

Tiyatronun; gelişmesi ve sürmesi için bir tiyatro insanı olarak gösterdiği özverili çaba ve çalışmaları, Direklerarası Seyircilerinin takdirlerini ifade eden “Tiyatro için Emek Ödülü” ne layık görülmüştür.

 

TİYATRO ÖDÜLLERİ

Prodüksiyon:  Küheylan, Adana Devlet Tiyatrosu

Müzikli Oyun: Toros Canavarı, Seyhan Belediyesi Şehir Tiyarosu

 Yönetmen: Boğaçhan Sözmen, Ayyar Hamza, Adana BBŞT

Yönetmen: Erdal Cindoruk, Toros Canavarı, Seyhan Belediyesi Şehir Tiyarosu

 Performans Ödülleri

Erkek Oyuncu: Mehmet Avcı, Çıkmaz Sokak Çocukları, Adana BBŞT

Kadın Oyuncu: Neslihan Sönmez, Yolcu, Seyhan Belediyesi Şehir Tiyarosu

 Komedi Erkek Oyuncu: Başar Uğur, Ayyar Hamza, Adana BBŞT

 

Tasarım Ödülleri

 Sahne Tasarımı:  Hakan Dündar, Küheylan, Adana DT

  

 AMASYA

Performans Ödülleri

Komedi Erkek: Atila Özgen, Aşk Kaşıntısı, İris Sanat Merkezi

Komedi Kadın: Ezgi Ergür, Aşk Kaşıntısı, İris Sanat Merkezi

 

 ANKARA

 Tek Kişilik Prodüksiyon: Ben Frida Kahlo,  Ankara Devinim Tiyatrosu

 Ensemble (Canlandırmada Bütünlük)

 Ensemble: Vesaire, Tiyatro Toz

Performans Ödülleri

 Erkek Oyuncu: Murat Çidamlı, Yeraltından Notlar, Ankara DT

Erkek Oyuncu: Mehmet Ulusoy, Azizname, AST

Kadın Oyuncu: Gönül Orbey, Çamaşırhane, Ankara DT

Kadın Oyuncu: Güher Yörük, İşte Baş, İşte Gövde, İşte Kanatlar, ADS

Komedi Erkek Oyuncu: Mehmet Nurkut İlhan, Toros Canavarı, Ankara Tiyatro Fabrikası

Komedi Kadın Oyuncu: Tuğba Tuleş Birincioğlu, Toros Canavarı, Ankara Tiyatro Fabrikası

Genç Yetenek Ödülleri  (Ankara)

Başak Vural, Shakespare Zorda, Ankara DT

Esma Çankaya, Vesaire, Tiyatro Toz

 

ÖZEL ÖDÜL

 Mekan:  Farabi Sahnesi, Bertan Bayrakratoğlu

 

ANTALYA

Performans Ödülü

Kadın Oyuncu: Aslı Arslan Uzun, Hüzzam, Replik Sanat Tiyatrosu

 

Antalya -ALANYA

Oyun Yazarı: Engin Anak, Bu ne Vasiyet, Alanya Belediye Tiyatrosu

 Performans Ödülleri

Erkek Oyuncu: Mustafa Erman Doğan, Bu ne Vasiyet, Alanya Belediye Tiyatrosu

Erkek Oyuncu: Vedat Akbulut, Püf Noktası, Alanya Belediye Tiyatrosu

Kadın Oyuncu: Aysel Özdemir, Bu ne Vasiyet, Alanya Belediye Tiyatrosu

 

AYDIN

KURUM Tiyatrosu (Gönüllü Tiyatro)

Kurum Çalışanlarının arasında güven, dayanışma ve motivasyonu tiyatro çalışmaları ile sağlamak amacıyla sahnelenen yapımları, bu projeyi uygulayan kurumları ve oyunun yönetmenleri ile birlikte 8 yıldır değerlendirdiğimiz “Kurum Ödülleri” dir.

 Eğitim-İş Oyuncuları, Duvar,

Yönetmen: Arkın Selek

 

Aydın – KUŞADASI

 Yönetmen: Cenk Behram Su, Kel Şarkıcı, Kuşadası Elifname Tiyatrosu

 

BALIKESİR

Balıkesir – AYVALIK

Yönetmen: Erkan Cılak, Otobüs, TiyatOda

 

BARTIN

Performans Ödülleri

 Erkek Oyuncu: Batuhan Burak Demirtaş, Mahallenin Halleri, Bartın Belediyesi ŞT

 Kadın Oyuncu: Ezgi Gecegörür,  Mahallenin Halleri, Bartın Belediyesi ŞT

 

 

 

 BİLECİK

Bilecik – BOZÜYÜK

 Direklerarası Seyircileri Jüri Özel Ödülü

 Fatih Bakıcı – Bozüyük Belediye Başkanı

 Metris Tepe Kültür Merkezi, Uluslararası Tiyatro Festivali ve Bozüyük Belediye Tiyatrosunu oluşturarak bölgeye kültürel değerler ve hareketlilik katan, Bozüyük Belediye Başkanı Sayın Fatih Bakıcı  bu çalışmalardan dolayı Direklerarası Seyircileri Jüri Özel Ödülüne değer görülmüştür.

 

BİTLİS

Erkek Oyuncu: Gökmen Okdayan, Tertuffe, Bitlis Tiyatro AKOT

 

BOLU

 Yönetmen: Onur Yamak, Cimri, Bolu Bölge Tiyatrosu

 Performans Ödülü

 Komedi Erkek Oyuncu: Burak Özel, Cimri, Bolu Bölge Tiyatrosu

 

 BURDUR

 Ümit Veren Yeni Tiyatro Gurubu

 Burdur Sanat Tiyatrosu, Kurucu: İlker Görkem, Dedektif

 

BURSA

Yönetmen: Murat Atak, Bana Mastika’yı Çalsana, Bursa DT

Oyun Yazarı: Nilbanu Engindeniz, Bana Mastika’yı Çalsana, Bursa DT

 Performans Ödülleri

 Erkek Oyuncu: N.Orbay Sehlikoğlu, Bana Mastika’yı Çalsana, Bursa DT

Kadın Oyuncu: Ayşe Dinç,  Bana Mastika’yı Çalsana, Bursa DT

Kadın Oyuncu: Tuba Erdem, Tersine Dünya;  Nilüfer Belediyesi Tiyatro

Tasarım Ödülleri

Kostüm Tasarımı: Funda Çebi, Bana Mastika’yı Çalsana, Bursa DT

Koreografi: Cihan Yöntem, Bana Mastika’yı Çalsana, Bursa DT

 

DENİZLİ

EMEK ÖDÜLÜ

Sinan Küçüköz

Denizli’de Tiyatronun; gelişmesi ve sürmesi için bir tiyatro insanı olarak gösterdiği özverili çaba ve çalışmaları, Direklerarası Seyircilerinin takdirlerini ifade eden “Tiyatro için Emek Ödülü” ne layık görülmüştür.

 

DİYARBAKIR

Prodüksiyon:  Süleyman ve Öbürsüler, Diyarbakıt DT

Yönetmen: Hakkı Kuş, Süleyman ve Öbürsüler, Diyarbakıt DT

Ensemble (Canlandırmada Bütünlük)

Ensemble: Süleyman ve Öbürsüler, Diyarbakıt DT

 

 

ESKİŞEHİR

TİYATRO ÖDÜLLERİ

Prodüksiyon:  Ölüm ve Kız, Odunpazarı Belediye Tiyatrosu
Yönetmen: Yunus Emre Bozdoğan,  Aslan Asker Şıvayk, Eskişehir Şehir Tiyatroları

Performans Ödülleri

Erkek Oyuncu: Berkay Akın, Ağır Roman, Eskişehir Şehir Tiyatroları
Erkek Oyuncu: Mehmet Alp Sunaoğlu, Ağır Roman, Eskişehir Şehir Tiyatroları

Kadın Oyuncu: Özlem Boyacı, Ağır Roman, Eskişehir Ş.T.
Kadın Oyuncu: Bilge Cezayirli, Töre, Eskişehir Ş.T.

Genç Yetenek Ödülleri  (Eskişehir)

Eren Coşan, Bit Yeniği, Odunpazarı Belediye Tiyatrosu

Furkan Kavak, Zoraki Tabip. Sui Generis

Arife Çam, Zoraki Tabip. Sui Generis

 

ÇOCUK

 Yapım:

Dans Eden Eşek, Odunpazarı Belediye Tiyatrosu

 

 

GAZİANTEP

Yönetmen: İbrahim Yılmaz, Barış ve Lystrata, Bir Başka Tiyatro

Performans Ödülleri

 Erkek Oyuncu: Çağrı Sefa Kılıç, Masanın Altında Kış, Mavi Sanat

Kadın Oyuncu: Ayşe Sevil Atıcı, Masanın Altında Kış, Mavi Sanat

 

GİRESUN

 Oyun Yazarı:  Serkan Kayacık, Andır Galsın, Giresun Belediyesi Tiyatrosu

Yönetmen:  Hakan Alkan, Devr-i İnsan, Kayıp Oyuncular

 Performans Ödülü

 Komedi Erkek: Olgun Kartal, Televizyon Cumhuriyeti, Bulancak Sanat Tiyatrosu

 

Jüri Özel Ödülü

Giresun Belediyesi Tiyatrosu Yürek Takımı

 

Hatay – ANTAKYA

 EMEK ÖDÜLÜ

Şakir Yıldızbaş

Tiyatronun gelişmesi ve sürmesi için 40 yılı aşkın gösterdiği özverili çaba ve çalışmaları, Direklerarası Seyircilerinin takdirlerini ifade eden “Tiyatro için Emek Ödülü” ne layık görülmüştür.

 

TİYATRO ÖDÜLERİ

 Yönetmen: İbrahim Kaşdaş, Komşu köyün Delisi, Tiyatro Karnaval

 

Ümit Veren Yeni Tiyatro Gurubu

Moliere Emek Sahnesi, Kadın Oyunları,  Kurucu: Zeynel Abidin Karadaş

 

İZMİR

Direklerarası Seyircileri Jüri Özel Ödülü

Olgun Atila – Bornova  Belediye Başkanı

Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu ile bölgeye kültürel bir ivme ve hareketlilik katan, Bornova Belediye Başkanı Sayın Olgun Atila  bu çalışmalardan dolayı Direklerarası Seyircileri Jüri Özel Ödülüne değer görülmüştür.

 TİYATRO ÖDÜLLERİ

Yönetmen: Levent Ulukut, Evet İstiyorum, İzmir DT

 Ensemble (Canlandırmada Bütünlük)

Ensemble: Kral Lear, Bornova Şehir Tiyatrosu

 Performans Ödülleri

Erkek Oyuncu: Tamer Yılmaz, Bakanı Bekliyoruz, İzmir DT

Kadın Oyuncu: Hülya Savaş, Ağaçlar Ayakta Ölür, İzmir DT

Kadın Oyuncu: Zeynep Nutku, Veresiye Teklif Etmeyin Lütfen, Tiyatrohane

 Yardımcı Kadın Oyuncu:  Sibel Ağalday, Evet İstiyorum, İzmir DT

 

Ümit Veren Yeni Tiyatro Gurubu

 Sahne 13, Sherlock Holmes

 Genç Yetenek Ödülü (İzmir)

Utku Haser, Sherlock Holmes, Sahne 13

Eda Tutuk, Sarah Bernhardt, BTA

Ege Akgün, Allahın Belası Bir Adam,  Moliere, BTA

 

 ÇOCUK

Yapım: Eşek Kulaklı Kral Midas,  İzmir DT

 

İzmir – URLA

Mekan:  Necati Cumalı Sahnesi, Toprak Sahne

 

KAYSERİ

ÇOCUK

 Yapım: Orman Perisi, Kayseri BB Konservatuar Oyuncuları

 

KOCAELİ

Performans Ödülleri

Erkek Oyuncu: Levent Muratoğlu, Henry ve Alice’in Gizli Yaşamları, Kocaeli BBŞT

Kadın Oyuncu: Zeynep Özan. Henry ve Alice’in Gizli Yaşamları, Kocaeli BBŞT

 

MANİSA

 Prodüksiyon:  Ölüm ve Kız, Manisa Şehir Tiyatrosu

 

 MERSİN

 Özel Ödül

 Mükerem Tollu, Erdemli Belediye Başkanı

 Belediye bünyesinde kurmuş olduğu; Erdemli Çağdaş Halk Dansları Topluğu, Çağdaş Halk müziği Korosu, Yazarlık Okulu, Kukla Karagöz Atölyesi  ve özellikle Erdemli Belediyesi Şehir Tiyatrosu ile bölgeye sanat anlamında bir ivme ve hareketlilik katan. Erdemliyi sanatla anılan bir kent kimliğine kovuşturan Erdemli Belediye Başkanı Sayın Mükerem Tollu  bu proje ve çalışmalardan dolayı Direklerarası Seyircileri Jüri Özel Ödülü’ne değer görülmüştür.

 

EMEK ÖDÜLÜ

Yaşamı boyunca tiyatroya vermiş olduğu özverili çapa ve çalışmaları için Karagöz-Hacivat Gölge oyunu sanatçısı,

Ahmet Aksoy

 

EMEK ÖDÜLÜ

Mersin tiyatro sanat yaşamında birçok oyunda oynamış ve yönetmiş, sayısız genç yeteneği tiyatroya kazandırmış, Anadolu Oyuncuları Genel Sanat Yönetmeni

Ali Mansuroğlu

 

TİYATRO ÖDÜLLERİ

Performans Ödülleri

 Küçük Salon Erkek Oyuncu: Mehmet S. Çağlar, Tek Kişilik Cinayet, Tiyatro Agon

 Komedi Erkek Oyuncu: Tolga Manyer, Bugün Git Yarın Gel, Mersin BBŞT

Komedi Erkek Oyuncu: Güvenç Gümüş, Bugün Git Yarın Gel, Mersin BBŞT

Komedi Kadın Oyuncu: Ümit Özyalçın, Bugün Git Yarın Gel, Mersin BBŞT

 

ÇOCUK

Ümit Veren Çocuk Tiyatro Gurubu:

Gülnar Kültür Merkezi Tiyatrosu, Kurucu: Fatih Selçuk, Sevimli Palyoçolar Okulda

 

Mersin – ERDEMLİ

Yönetmen: Deniz Sandalcı, Deli Dumrul, Erdemli Belediyesi Şehir Tiyatrosu

Erkek Oyuncu: İbrahim Güvenç, Deli Dumrul, Erdemli Belediyesi Şehir Tiyatrosu

 

Mersin – TOROSLAR

Erkek Oyuncu: Murat Özdemir, Keşanlı Ali Destanı, Toroslar BŞT

Sahne Tasarımı: Abdurrahman Topuz, Keşanlı Ali Destanı, Toroslar BŞT

 

Genç Yetenek Ödülü  (Torslar)

Cennet Göz, Keşanlı Ali Destanı, Toroslar BŞT

 

Mersin – TARSUS

Metin Uyarlama (Adaptasyon): Hasan Topuz, Cimri, Oyun İstasyonu

 

Muğla – MİLAS


Yönetmen: Dağlar Uygur, Üç Kuruşluk Opera, Milas Belediyesi Şehir Tiyatrosu

 

 

ORDU

 EMEK ÖDÜLÜ

Seyhan Güngör

Tiyatronun; gelişmesi ve sürmesi için 20 yılı aşkın gösterdiği özverili çaba ve çalışmaları, Direklerarası Seyircilerinin takdirlerini ifade eden “Tiyatro için Emek Ödülü” ne layık görülmüştür.

 

Direklerarası Seyircileri Jüri Özel Ödülü

Ordu Üniversitesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Tiyatro Bölümü

 Saki, Yönetmen: Erdal Karakurt

 

TİYATRO ÖDÜLÜ

Komedi Erkek: Cemil Gündüz, Komşu Köyün Delisi, OBBKT

 

SAMSUN

Oyun Yazarı: Cumhur Kocaoğlu, Kime Niyet Kime Kısmet, Tiyatro AMİSOS

Ensemble (Canlandırmada Bütünlük)

Ensemble: İstibdat Kumpanyası, Hayal Atölyesi Tiyatrosu

 

Performans Ödülleri

Kadın Oyuncu: Derya Kılıç, Evlilikte Ufak Tefek Cinayetler, Karma Sahne

Komedi Erkek Oyuncu: Avni Rakop, Gemilerde Talim Var, Samsun Belediye Konservatuarı Tiyatro Bölümü

Komedi Kadın Oyuncu: Aynur Patkavak Turan, Bahçemdeki Ayı, Söz Sanat Merkezi

 

Genç Yetenek Ödülü (Samsun)

Zeynep Öztürk,  İstibdat Kumpanyası, Hayal Atölyesi Tiyatrosu

 

TRABZON

Direklerarası Seyircileri Jüri Özel Ödülü

Şefik Türkmen, Akçaabat Belediye Başkanı

 Akçaabat Belediye Tiyatrosu ve Uluslararası  Erol Günaydın Tiyatro Günleri ile bölgeye kültürel bir ivme ve hareketlilik katan, Akçaabat Belediye Başkanı  Şefik Türkmen bu çalışmalardan dolayı Direklerarası Seyircileri Jüri Özel Ödülüne değer görülmüştür..

 

EMEK ÖDÜLÜ

Ahmet Akyol

Trabzon’da Tiyatronun; gelişmesi ve sürmesi için gösterdiği özverili çaba ve çalışmaları, Direklerarası Seyircilerinin takdirlerini ifade eden “Tiyatro için Emek Ödülü” ne layık görülmüştür.

 

TİYATRO ÖDÜLLERİ

Yönetmen: Hasan Kavzoğlu, Başbelası, Tiyatro Zinos

Yönetmen: İbrahim Gürsoy, Dokuzcanlı, Trabzon Şehir Tiyatrosu

 

Genç Yetenek Ödülü (Trabzon)

Mücella Tekke, Dokuzcanlı, Trabzon Şehir Tiyatrosu

 

ÇOCUK

 Yapım: Bayram Yeri, Trabzon Devlet Tiyatrosu

 

 VAN

Yönetmen: Hakkı Kuş, Albayın Karısı, Van DT

Ensemble (Canlandırmada Bütünlük)

Ensemble: Albayın Karısı, Van

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir