Direklerarası Seyircilerinin Çocuk Oyunları ile ilgili Açıklamasıdır (Temmuz 2013)


 

Direklerarası Seyircilerinin Çocuk Oyunları Bildirisi

Çocuğun bedensel, duygusal ve düşünsel özelliklerine göre hazırlanan, çocuğun düş gücüne hizmet eden, çocukları ilgilendiren konuları çocuk gözüyle işleyip tiyatronun anlatım olanaklarıyla [dekor, kostüm, oyunculuk, müzik, dans] çocuklara sunulan etkinliğe ve çocukların yaşlarına göre seyir olanağı sağlamış mekânlara “çocuk tiyatrosu” diyoruz.

Önceliğimiz; “tiyatro seyretme alışkanlığı” nı çocuklarımıza verilebilmektir.

Sunulan kifayetsiz oyunlarla, yetersiz mekânlarda “yarının seyircisi” olan çocuklar; tiyatrodan, sanattan ve sosyalleşmeden uzaklaşabilmektedir.

Talep ettiğimiz “Sertifikalı Çocuk Tiyatrolarının” oluşması ve “Formasyonları Yetersiz Çocuk Tiyatrolarının” sistem dışında kalmasının  ilk adımını sağlayacak, çocuk  projelerinde pedagog ve psikolog onayının aranacağı yönetmelik değişikliği Aralık 2018 de RG de yayınladı.

Çocuklar, oyunları oyuncularla bütünleşerek seyrederler. Seyredeceği oyunu kendisi seçemeyen çocuk için “Oyunu kim seçiyor?” sorusunun muhataplarına (aileye, öğretmene ve okul yöneticilerine) oyun önermeleri ve oyun kabulleri sürecinde, grupların çocuk tiyatrosu alanında uzmanlaşma ve pedagojik yapılanma süreçlerini sorgulama sorumluluğu getiriyor.

Direklerarası Ödüllerinde “Yapım” kategorisi altında ödüllendirilen çocuk oyunları; tecrübeli oyuncular tarafından sahnelen, didaktik olmayan, çocuğun, yaratıcılığını ve yeteneklerini öne çıkartan, ufuk açan, çocuğun düş gücünün ve keşfedici ruhunun gelişmesine yardımcı olma kriterleri ile değerlendirilmektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.