3. Tiyatro Zirvesi Gerçekleşti

 

 

DİREKLERARASI SEYİRCİLERİ 3. TİYATRO ZİRVESİNDE YÖNETMEN TİYATROSU USTALIK SINIFI ATÖLYESİ DENİZ HAMZAOĞLU YÖNETİMİNDE GERÇEKLEŞTİ

 

Tiyatro anlayışımızı uluslararası platformlara taşıyabilecek, tiyatromuzdaki araştırıcı ve geliştirici öncü uygulayıcılarının, klasiklere yeni yorumlar ve yeni yöntemler getiren, tiyatro sanatının olanaklarını genişleten, enternasyonal bir dil yakalayan tiyatro insanlarının yönetiminde yapılan Ustalık Sınıflarının (Master Class) ikincisi Yabancı Sahne kurcusu rejisör Deniz Hamzaoğlu’nun yönetiminde gerçekleşti.

 

Üçüncü Tiyatro Zirvesinde; Deniz Hamzaoğlu tarafından yönetilen “Yönetmen Tiyatrosu” Ustalık Sınıfı (Master Class) sonuç raporu

Dünya Tiyatrosunun, Yönetmen denen olguya ihtiyaç duyma nedenlerinin ortaya konulduğu ilk kısımda, genel olarak, Tiyatronun 19. Yüzyıl başlarına kadarki süreci, eserlerin yazınsal özellikleri, sahneleme biçimleri ve yazarları, dönemlerin sanatsal, politik ve felsefi akımları eşliğinde incelendi.

II.George ile net tanımı konan Yönetmenlik olgusunun, tarihsel gelişimi sürecinde, sahneleme biçimlerinde fark yaratan ve Yönetmenlik kavramını bugünkü anlamına taşıyan, Tiyatro Tarihine mal olmuş yönetmenlerin konuşulduğu ikinci bölümde ayrıca, günümüz Türk Çocuk Tiyatrosu Reji biçimleri tartışıldı.

  1. Dünya Savaşı sonrası, Dünya Tiyatrosu’ nun, gelişiminde katkısı olan yönetmenlerin ve eserlerinin incelendiği son bölümde, katılımcılarla Yönetmen Tiyatrosu kavramı üstüne tartışıldı. Çağımız Türk Tiyatrosu’ nun ihtiyaç duyduğu Yönetmen ve reji tanımı adına, nesnel sonuçlara varıldı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.