XXII. Direklerarası Seyirci Ödülleri (2022)

 

İSTANBUL

Prodüksiyon: Altıdan Sonra Tiyatro, Cyrano De Bergerac,

Yönetmen: Yiğit Sertdemir

Komedi Oyun: Tiyatro Adam, Büyük İskender’in Atı

Yönetmen: Deniz Özmen

Tek Kişilik Prodüksiyon: Yolcu Tiyatro, Gomidas

Yönetmen: Ahmet Sami Özbudak

Yönetmen: Cenk Dost Verdi, Onu Bir Su Birikintisine Atsan İki Günde Parmaklarının  Arası Yüzgeç Gibi Deri Bağlar.Ekip Kafile

Oyun Yazarı: Turgay Korkmaz, Misket, BOA Sahne

Sürekli Mükemmeliyet: Rüçhan Çalışkur

Özgün Yeni Oyun: HU, OJİ Tiyatro

Tableau (Tablo)Oyun: Bir Garip Orhan Veli, Reha Özcan Kumpanyası

Ensemble: İBBŞT, Yaftalı Tabut

Fiziksel Tiyatro: İnsanlık Komedyası, Pandora’nun Çorbası: İlk Günah

Performans Ödülleri

Erkek Oyuncu: Şerif Erol, Baba, Pürtelaş Tiyatro

Kadın Oyuncu: Ayşenil Şamlıoğlu, İki Kişilik Hırgür, Elf Yapım

Tek Kişilik Performans (Erkek): Murat Eken, İstfra Çıkırıkçılar Yokuşu, BOA

Tek Kişilik Performans (Kadın): Pınar Güntürkün, Herkas Kocama Benziyor,   Kadıköy Emek Tiyatrosu

Küçük Salon Erkek Oyuncu: İlyas Özçakır, Koleksiyoncu, İkincikat

Küçük Salon Kadın Oyuncu: Tülin Özen, Nora 2, Bahçe Galata

Yardımcı Erkek Oyuncu: Erdi Kökerer, Şaşkın Demokrat, Tiyatro Teras&Baht  Tiyatro

Umut Veren Yeni Tiyatro Grubu:

Bizden Tiyatro, Çemberin Altı Noktası

Tiyatro Amorf, Woyzeck

Umut Veren Genç Kadın Oyuncu:

Parla Yıldız, Yaban Ördeği, Tiyatro Pera

Tasarım Ödülleri

Sahne Tasarımı: Hakan Dündar, İki Kişilik Hırgür, Erf Yapım

Kostüm Tasarımı: Gaye Kızılışık, Onu Bir Su Birikintisine Atsan İki Günde  Parmaklarının Arası Yüzgeç Gibi Deri Bağlar.Ekip Kafile

Işık Tasarımı: Yakup Çartık, Gazale (Uzun Gece),İstanbul Devlet Tiyatrosu

Özgün Tiyatro Müziği: Vehbi Can Uyaroğlu, Gabriel’in Düşü, TiyatroDEA

Koreografi: Hicran Akın, Saloz’un Mavalı, Cihangir Atölye Sahnesi

Direklerarası Seyircileri Jüri Özel Ödülü

Pandemi sonrası çoklu repertuar programı, mekan ihtiyacı olan tiyatrolarla dayanışma örneği; iki olgu da seyirci için: KADIKÖY BOA SAHNE

ÇOCUK

Yapım: Palto Sahne – Miray Erdoğan, Patent Dedektifi

Kurum Tiyatroları Ödülleri

Kurumların kültürel alanlarda verdikleri desteklerle gerçekleşen tiyatro etkin çalışmalarına takdirlerimizle devamını dilemek amacıyla sunulmaktadır.

Odeabank’ın sosyal sorumluluk projesi olan Eşit Masallar, oyunu yöneten; Deniz Yeşil Mavi

Kültür Köprüleri Kurarak

Küresel Seyirciye Ulaşanlar

Yurtdışında, tiyatro anlayışımızı küresel seyircıye taşırken KÜLTÜR KÖPRÜLERİ kuranlar, tiyatro insanlarımızla biraraya geliyorlar.

Tuncer Cücenoğlu: Dramatik Oyun Yazarı, Eğitmen. 26 Oyun yazdı, 4’ü yurt dışından olmak üzere 32 ödülü var. 37 dile çevrilen oyunları, 40’a yakın ülkede, yüzlerce tiyatro tarafından sahnelenerek küresel seyirciyle buluşmaktadır. Cumhuriyet’in en önemli çağdaş oyun yazarlarından biri olan Cücenoğlu, Türk Tiyatrosu’nu dünya tiyatroları ile tanıştırmıştır.

İNGİLTERE

Barış Celiloğlu: Kadın yönetmen olarak, dokuz ülkenin kadın sanatçıları ile gerçekleştirdiği LOCKEDOWN LOCKED IN /KARANTİNADA MAHSUR dijital tiyatro projesi ile küresel seyirciye ulaştı.

Mine Çerçi: Oyuncu, Yönetmen. Jacques Lecoq Tiyatro Okulu mezunu Clout Theatre’in kurucusu ve yönetmeni. Fiziksel tiyatro ve oyunculuk eğitmeni

KKTC

Hasan Çakmak: SANAT KIBRIS gazetesini ingilizce de yayınlayarak, Kıbrıs ve Türkiye’den Tiyatro ve Kültür haberlerini Avustralya, Almanya, Kanada ve İngiltere’de küresel seyirciye ulaştırıyor.

DİREKLERARASI PLATFORMUNA ANLAMLI DEĞER KATANLAR

VASIF ÖNGÖREN ÖZEL ÖDÜLÜ 2022

Merakın peşinde yaptığı tutarlı yolculuk ve herkesi bu yola davet eden tutumu, hayatı ve üretimleri nedeniyle; belgesel sinemacı ve çok yönlü aydın, Sayın Enis Rıza Sakızlı’nın

ZEKİ GÖKER ÖZEL ÖDÜLÜ 2022

Tiyatroların birlik çatısı altında buluşmasını sağlayan, bu birliğin, Anadolu’nun yedi bölgesinde örgütlenmesini

başaran, bir konfederasyona taşınması için çabalayan, pandemide; Türkiye’deki tiyatrolara yararlı olacak destek projelerinin hayata geçirilmesini gerçekleştiren ayrıca Devlet – Tiyatro ilişkilerinde etik değerlerin korunduğu; saygın ve etkin bir duruş sergileyen Tiyatro Kooperatifi’nin

BAŞAR SABUNCU ÖZEL ÖDÜLÜ 2022

“Yönetmen Tiyatrosu” anlayışını uygulayan

Deniz Hamzaoğlu’nun

 

 

    XXII. DİREKLERARASI SEYİRCİ ÖDÜLLERİ

İstanbul Dışındaki Tiyatrolar

 

 

 

Özel Ödüller

 

Kurum:

 

Alanya ALTSO,    Yatağımdaki Ceset,    Yönetmeni: Okan Özdil

AYDIN Efeler Psiko Sanat Deneği, Ayna, Yönetmeni: Özge Çelik

Kocaeli Tabib Odası, Haldun Taner Kabare, Yönetmeni:  Şebnem Telci

Mardin Barosu KadınHakları Merkezi Tiyatro Topluluğu, Kadınlık Bizde Kalsın Yönetmeni: Gökmen Okdayan

MERSİN, Fabula Tiyatro , Yönetmeni: Öztunç Ergin

 

 

Jüri Özel Ödülleri:

 

ANKARA      OyunLal,         Yeni Kale Tiyatro , Yönetmeni  Şirin Aktemur

BURSA          Festival, Güney Marmara Tiyatro Kooperatifi, Ulusal İşçi Tiyatroları

İZMİR            Festival,  Semih Çelen         Köy ve Mahalle Tiyatroları buluşması

İZMİT             Yönetmen: Burhan Akçin, Vasati 4 kişi, İzmit Belediye Tiyatrosu

MANAVGAT Sanata Katkı, Şükrü Sözen, Manavgat Kent Tiyatrosu

TRABZON      Mekan     Mahir Elvan         Trabzon Oda Tiyatrosu TOT

VAN             Proje „Romandan Sahneye“ Efsuncu, Koord. Dr.M. Sabri Şenol

 

 

 

Tiyatro Ödülleri   

 

 

ANKARA

 

Prodüksiyon: Periferi, Ankara Devlet Tiyatrosu

Müzikli Oyun: KocasınıPişiren Kadın, Tiyatro No40

Tek Kişilik Prodüksiyon: Tek Başına, Heveskar Tiyatro

Oyun Yazarı: Kosta Kortidis,  Oyuna Geldim, Çankaya Sahne  Kulis Sanat Tiyatrosu

Oyun Yazarı: Burak Efe, Meyilli Kaktüslü Adam, Sisifos Sanat

Yönetmen: Dina Jumabayeva, Döngü Korkut Hikayeleri,   Tiyatro Tempo

Ensemble:  Levha, Fareler Tiyatrosu & MAD Dance Theatre

Özgün Yeni Oyun: Bu Gece Bir Cinayeti Örteceğiz,  Ajit Tiyatro

Yenilikçi Tiyatro:  Terhis, Tiyatro, I.K.N.A.

Tek Kişilik Performans:  Begüm Sarp, Bir Mülazım Artist Afife Jale, İn Oyuncuları

 

ANTALYA            

Erkek Oyuncu: İlke Özkaya, Kunduracı Doktor, Antalya Şehir Tiyatrosu

Köy Seyirlik – Yönetmen: Aylin Arslan, Düğün Hatırası, Antalya Şehir Tiyatrosu

 

BATMAN             

Erkek Oyuncu:    Kenan Demir       Mem-u Zin (Kürtçe)      Şermola Performans

 

 

BİTLİS         

Erkek Oyuncu: Vecbi Ayan, Bay Z, Tiyatro Bisad/Nimrod

 

BODRUM             

Komedi Oyun: Tarla Kuşuydu Jüliet, Akla Kara Bodrum

 

 

BULANCAK         

Yönetmen: Mustafa Çolakoğlu, Vahşi Komedi, Bulancak Sanat Tiyatrosu

 

BURHANİYE                  

Kadın Oyuncu: Bihter Saka,  Öfkenin Yakın Geçmişi, Tiyatro Gülgeç

 

BURSA                 

Umut Veren Tiyatro Topluluğu: Nükte Tiyatro,   Kraliçe Shkespeare

Yönetmen: İzzet Boğa, Eyvah Yine Karıştı, Adronos Tiyatro

 

ÇORUM               

Oyun Yazarı: Şahin Örgel, Hatırla Sevgilim, Dost Tiyatro

 

DENİZLİ               

Kadın Oyuncu: Meltem Öztürk, Beni Bırakma, Tiyatro Umay

 

DİYARBAKIR                 

Umut Veren Tiyatro Topluluğu: Kumanyamed, Tayo, Datdat ve Önceki Bazı Hayatlar

Umut Veren Genç Erkek Oyuncu:  Ömer Yaygır, Lal, Tiyatrasi Topluluğu

Umut Veren Genç Kadın Oyuncu:  Sultan Çakmak, Tarla Kuşuydu Jüliet,     Tiyatrasi Topluluğu

 

ERZURUM            

 

Yönetmen: Nesimi Kaygusuz, Hiç Kimse, Erzurum DT

Oyun Yazarı: Kosta Kortidis, Hiç Kimse, Erzurum DT

Tek Kişilik Performans:  Kenan Çinici, Ankaşma Medya Sanat Evi Oda Tiyatrosu

 

ESKİŞEHİR  

Ensamble:  Dönemeç, Sui Generis

 

İZMİR         

 

Oyun Yazarı: Balahan Gürel, Nina Braun, Han Tiyatrosu

Küçük Salon Kadın: İrem Altan, Üç Deniz, Tiyatro Salt

Yenilikçi Tiyatro:  Tiyatrohane, Clown Bar, Tiyatrohane

Umut Veren Genç Erkek Oyuncu:  Muhammet Saygılı, Tartuff, Han Tiyatrosu

Umut Veren Genç Kadın Oyuncu:  Hafsa Tepekule, Nina Braun, Han Tiyatrosu

 

KOCAELİ   

Yönetmen: Birkan Görgün,   Aradığın Seni Arayandır, Kocaeli BBŞT

Erkek Oyuncu: Durmuş Çetin, Vasati 4 Kişi, İzmit Belediye Tiyatrosu,

Umut Veren Genç Erkek Oyuncu:  Yiğit Timur, Kadı, Oyun İstasyonu

 

KONYA               

Ensamble:  Son Çıkış, Tiyatro Külliyen

 

MİLAS        

Yönetmen:  Dağlar Uygur, Seyyah , Karya Tiyatro

 

SAMSUN             

Yönetmen: Eser Akal, Bu da Geçer Yahu, Hayal Atölyesi Tiyatrosu

 

 

 

11. Direklerarası Çocuk Tiyatrosu Yapım Ödülleri

İstanbul Dışındaki Çocuk Tiyatroları

Burhaniye

 

Burhaniye Belediyesi Kent Tiyatrosu, Yaşasın Barış

Yönetmeni: Semra Mamuk

 

Bursa

Çeksanat Tiyatrosu, Donkişot

Yönetmeni: Güray Dinçol

 

Konya

Adel Sanat – Tiyatro, Toti ile Poti

 

Milas

Karya Tiyatro, Hürkuş

 

Trabzon

TOT (Trabzon Oda T.), Abraxas ve Miço