Gençlik Tiyatrosu için “Ortak Yaratım ve Yazım” Çalıştayı

Gençlik Tiyatrosu için “Ortak Yaratım ve Yazım” Çalıştayı

Devised Drama and Writing” Workshop for Youth Theatre (1)

 

Direklerarası Seyircilerinin etkinliği olarak tasarlanan, Uğur Okulları ev sahipliğinde ve Anglia Ruskin Üniversitesi Cambridge School of Creative Industries’in öğretim üyelerinin liderliğinde Gençlik Tiyatrosu için 23-25 Mayıs’ta 3 günlük “Ortak Yaratım ve Yazım” Atölyeleri İstanbul’da yapıldı.

Program Hedefi; kendi hayatlarından esinlenerek sahne metinleri ortaya çıkarmaları hedeflenen 16-19 yaş aralığındaki öğrencilerin; 10 saatlik bedeni oyuna hazırlama etkinlikleri (ısınma oyunları, beden dili çalışmaları, grup dinamiğini güçlendiren aktiviteler) ve  doğaçlama çalışmaları (eşli ve grup halinde yapılan oyunlar, ritim ve hareket çalışmaları, mekân kullanımı ve etkileşim teknikleri) ile başlayan bir sürecin ardından, bu sırada kendiliğinden oluşan grupların çıkarttıkları konuların içeriklerini kurguladıkları bir prova sürecinden sonra bu sekansları tiyatro sahnesinde bizlere sunmaları idi.

Atölyede katılımcılar birbirlerini tanıma ve grup dinamiğini geliştirme amaçlı çeşitli oyunlar oynadı. Doğaçlama teknikleri üzerinde yoğunlaşıldı; öğrenciler, farklı durumlar ve karakterler üzerinden sahneleme çalışmaları yaptı. Sonrasında gruplar oluşturularak, seçilen temalar üzerinde kısa sahneler yazıldı ve bu oyunların prova süreci başladı.

Prova sürecinde, beden dili, ses kullanımı ve sahne yerleşimi gibi tiyatro teknikleri üzerinde duruldu.

Son gün, öğrenciler hazırladıkları sekansları sahnede  ailelerine ve diğer katılımcılara sergilediler.

 

(1) “Devised Drama and Writing” Workshop for Youth Theatre

This three day bilingual workshop for 16-19 year olds was organized by Direklerarası Audiences and hosted by Uğur Schools at their Kartal campus on 23-25 May. The facilitators were lecturers from Anglia Ruskin University Cambridge School of Creative Industries (Dr. Heather Lilley and Dr. Nazlıhan
Yenişehirlioğlu) assisted by their students as trainee workshop leaders. They were also in collaboration with actor, director and lecturer Barış Celiloğlu, also from the UK. The aim was to introduce devising as a method in order for young people to write original work for the stage inspired by their own lives.