XXIV. DİREKLERARASI “İstanbul Tiyatrolarının” ÖDÜLLERİ

XXIV. DİREKLERARASI SEYİRCİ ÖDÜLLERİ

 

Direklerarası Seyircileri’nin oluşturduğu “Halk Jürisi” üyeleri, 2023-2024 Tiyatro Sezonunda İstanbul’da sahneye konulan oyunları seyrederek; Performans, Tasarım ve Yapımlar kategorilerinde başarılı olarak değerlendirdiği Oyunlar, Oyuncular ve Tiyatrolar belli olmuştur.  Ödüller 25 Nisan 2024 Perşembe günü saat 20:30 da Kozyatağı, Kozzy AVM 2. Katında bulunan Gönül Ülkü Gazanfer Özcan Sahnesinde gerçekleştirilecek törende takdim edilecektir.

 

İSTANBUL TİYATROLARININ ÖDÜLLERİ 

Prodüksiyon: Titus Kompleks, DasDas

         Yönetmeni: Ersan Mondtag

Tek Kişilik Prodüksiyon: Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Saatler Kollektif Yapımı

        Yönetmeni: Serdar Biliş

Prodüksiyon Küçük Salon: 84 90 62 74 Old Fools, Craft

         Yönetmeni: Çağ Çalışkur

 

Yönetmen: Elif Baş İyibozkurt, Neredeyse Kusursuz, Yoyo Tiyatro

Oyun Yazarı: Tunç Şahin, Canavar, İki Tiyatro

Sürekli Mükemmeliyet: Nışan Şirinyan, İstanbul Devlet Tiyatrosu

 

Özgün Yeni Oyun: Büyük Zarifi Apartmanı, İstos Sahne

Yenilikçi Tiyatro: Ba Tiyatro & H6 Act, Annemden Kalan Gül Ağacı Masanın Üzerinde Çaydanlık Beyaz Bir İz                                       Bıraktı

Tableau (Tablo)Oyun: Sevgi Soysal Yaşamakta Israr Ediyor, Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu

Ensemble: Bahar Noktası, Zarkanat

 

Müzikal Oyun: Aşık Shakespeare, Çolpan İlhan – Sadri Alışık Tiyatrosu & Zorlu PSM & Piu Entertainment

Absürt Oyun: Ders, Kumbaracı 50

Müzikli Komedi: Verona Çıkmazı, Nos Tiyatro

Komedi Oyun: Şakşakçılar, TiyatrOPS

Müzikli Oyun: Tarihte Yaşanmamış Olaylar, Kadıköy Boa Sahne

 

Performans Ödülleri

Erkek Oyuncu: Bülent Emin Yarar, Cyrano, DasDas

Kadın Oyuncu: İpek Türktan, Bir Terennüm, Orchestra Theatre

 

Tek Kişilik Performans (Erkek):

Berkay Ateş, Uykusuz Bir Rüya Salim, D22

Can Atak, Çarpışma, İstanbul Devlet Tiyatrosu

Tek Kişilik Performans (Kadın): Meltem Gürlevik, Herkes Yolunda, Echoes Sahne

 

Küçük Salon Erkek Oyuncu: Yiğit Sertdemir, Öteki Venedik Taciri, Kumbaracı 50

Küçük Salon Kadın Oyuncu: Gülşah Yavuz, Mavi Müzikol, Endless Art Taksim

 

Yardımcı Erkek Oyuncu: Emir Özden, Küheylan, Çolpan İlhan – Sadri Alışık Tiyatrosu & Piu Entertainment

Yardımcı Kadın Oyuncu: Senan Kara Tutumluer, Sivrisinekler, İstanbul Büyükşehir Belediye Şehir Tiyatroları

 

Umut Veren Yeni Tiyatro Grubu: Yapı Tiyatro, O zaman Küs Ölene Kadar

Umut Veren Genç Erkek Oyuncu: Utku Palta, Tarihte Yaşanmamış Olaylar, Kadıköy Boa Sahne

Umut Veren Genç Kadın Oyuncu: Berfin Ertan, Mahallemiz Eşrafından, Kiki Tiyatro

 

Tasarım Ödülleri

Sahne Tasarımı: Sven Jonke –  Vanja Magic, Savaş ve Barış, İstanbul Büyükşehir Belediye Şehir Tiyatroları

Kostüm Tasarımı: Selin Ölçen, Tarihte Yaşanmamış Olaylar, Kadıköy Boa Sahne

Işık Tasarımı: Ataberk Öğe, Disko Topu, Lemur Company

Hareket Tasarımı (Koreografi): Gülnara Golovina, HardLove, Artalan Kolektif

 

Direklerarası Özel Ödülü:

Ölümün Tersi Arzudur, Kadıköy Emek Tiyatrosu

 

Ragıp Ertuğrul Özel Ödülü:

Montaigne, Oda Tiyatrosu

Yönetmeni: Selena Demirli Doğan 

 

Farkındalık Yaratanlar:

Fok Derisi Kavuşma, Tiyatro Us

 

  1. yıl Özel Ödülü:

Çolpan İlhan – Sadri Alışık Tiyatrosu & Zorlu PSM & Piu Entertainment, 1923

 

Kültür Köprüleri Kuranlar:

Korhan Başaran, & Company RAu – Dansçı, Koreograf 

Cengiz Özek, Karagöz – Kukla Sanatçısı

 

Salon ve Ekip:

Alan Kadıköy, Kayıp Adımlar

 

Tiyatro İletişim Sorumluları:

Şevval Çakır, Zorlu PSM

Taylan Yiğit Aşkır, Craft